Wyznaczanie wartości funkcji arctg(x) w formie algorytmu

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Adi987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2015, o 20:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Wyznaczanie wartości funkcji arctg(x) w formie algorytmu

Post autor: Adi987 »

Dostałem takie zadanie do wykonania i zupełnie nie wiem jak się za to zabrać. Muszę pszedstawić w postaci algorytmu jak wyznaczyć wartość funkcji arctg(x). Z góry dziękuje za pomoc:)
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Wyznaczanie wartości funkcji arctg(x) w formie algorytmu

Post autor: SlotaWoj »

Trzeba rozwinąć funkcję \(\displaystyle{ \arctg (x)}\) w szereg Maclaurina i wziąć np. pięć pierwszych składników szeregu (od liczby składników zależy dokładność).
Ze względu na dkładność dla \(\displaystyle{ \left| x \right| \le 1}\) obliczamy wprost \(\displaystyle{ \arctg (x)}\). a dla \(\displaystyle{ \left| x \right| > 1}\) obliczamy \(\displaystyle{ \arctg (x) = \frac{1}{2} \pi \cdot \sgn x - \arctg { \frac{1}{x}}\).
Adi987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2015, o 20:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Wyznaczanie wartości funkcji arctg(x) w formie algorytmu

Post autor: Adi987 »

Kurcze nie o to mi chodziło. Muszę zrobić algorytm jak to się wykonuje po kolei.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Wyznaczanie wartości funkcji arctg(x) w formie algorytmu

Post autor: SlotaWoj »

No to zrób.
Umieściłeś post w dziale:
... » Funkcje elementarne » Funkcje trygonometryczne i cyklometryczne
a ja podałem Ci jak to wygląda od strony numerycznej (obliczeniowej). Teraz Twoja kolej. Jeżeli zadanie zostało wydane w ramach nauczania przedmiotu np. Podstawy Informatyki, to należy sobie przypomnieć jak się opracowuje i zapisuje algorytmy.
Z grubsza wygląda to tak:
  • START
  • Inicjacja
  • Wczytaj argument
  • Oblicz ArcTg
  • Zwróć (wyświetl) wynik
  • STOP
Każdy z ww. wierszy jest jakąś operację lub ich ciągiem. Ciągi operacji często parametryzuje się i organizuje się w bloki, które można wywoływać. Są to procedury lub funkcje. Te ostatnie zwracają wynik do miejsca z którego zostały wywołane. Oprócz operacji obliczeniowych algorytm zawiera operacje sterujące jego działaniem.
ODPOWIEDZ