rozwiąż równanie trygonometryczne

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
ccherries07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 18 paź 2014, o 21:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zielona
Podziękował: 3 razy

rozwiąż równanie trygonometryczne

Post autor: ccherries07 »

Witam, mam problem z tymi równaniami. Poniżej przedstawię po kolei co robiłam i proszę o wytknięcie błędu, bo odpowiedzi mi się nie zgadzają.

1.\(\displaystyle{ \cos 5x+\cos x=0}\)
Przeniosłam cosx na drugą stronę i analogicznie wypisałam 2 możliwości x, czyli \(\displaystyle{ 5x=x+2k \pi}\) i \(\displaystyle{ 5x=-x+2k \pi}\) , z tego wyszło mi \(\displaystyle{ x= \frac{1}{2}k \pi}\) oraz \(\displaystyle{ x= \frac{1}{3}k \pi}\), a w odpowiedziach jest \(\displaystyle{ x= \frac{ \pi }{6}+k \cdot \frac{ \pi }{3}}\) lub\(\displaystyle{ x= \frac{ \pi }{4} + k \cdot \frac{ \pi }{2}}\)

2. \(\displaystyle{ 2\sin ^{2}x=\sin x}\)
Podzieliłam sobie przez sinx i otrzymałam równanie \(\displaystyle{ 2\sin x=1 \Rightarrow}\) \(\displaystyle{ \sin x= \frac{1}{2}}\), z tego miejsca wyznaczyłam dwa x,\(\displaystyle{ x= \frac{ \pi }{6}+2k \pi}\) lub \(\displaystyle{ x= \frac{5 \pi }{6}+2k \pi}\). Przechodząc do sedna, moje 2 odpowiedzi się zgadzają, tylko została podana jeszcze 3 opcja \(\displaystyle{ \Rightarrow x=k \pi}\) i nie mam pojęcia dlaczego właśnie jeszcze ten trzeci x. Proszę o wytłumaczenie
Ostatnio zmieniony 14 sty 2015, o 20:39 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd. Symbol mnożenia to \cdot.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

rozwiąż równanie trygonometryczne

Post autor: a4karo »

1 żle, co sie stało z minusem, który pojawił sie po przeniecieniu kosinusa na prawa stronę?

2. a kiedy wolno podzielić przez \(\displaystyle{ \sin x}\)?
ccherries07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 18 paź 2014, o 21:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zielona
Podziękował: 3 razy

rozwiąż równanie trygonometryczne

Post autor: ccherries07 »

W pierwszym właśnie wydawało mi się, że skoro przenoszę i mam \(\displaystyle{ -\cos x \Rightarrow \cos (-x)}\) i z tego \(\displaystyle{ \cos x}\), bo mam tak zapisane w podręczniku \(\displaystyle{ \cos (-x)=\cos x}\). Ale może źle zinterpretowałam ten wzór

2. ok, czyli \(\displaystyle{ x=k \pi}\) jest dziedziną dla podzielonego sinx?
Ostatnio zmieniony 14 sty 2015, o 20:40 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

rozwiąż równanie trygonometryczne

Post autor: piasek101 »

1) Minus cosinus to nie to co cosinus minusa.

Dodaj te cosinusy - na samym początku.

2) Wszystko na jedną stronę i sinusa przed nawias.
ccherries07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 18 paź 2014, o 21:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zielona
Podziękował: 3 razy

rozwiąż równanie trygonometryczne

Post autor: ccherries07 »

1. to zapisałam\(\displaystyle{ \cos 5x=-\cos x}\) , \(\displaystyle{ 5x=-x+2k \pi}\) i wyszło mi tak samo, czyli\(\displaystyle{ x = \frac{1}{3}k \pi}\) ; \(\displaystyle{ 5x=x+2k \pi}\) i też wyszło\(\displaystyle{ x= \frac{1}{2}k \pi...}\)
Ostatnio zmieniony 14 sty 2015, o 20:40 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

rozwiąż równanie trygonometryczne

Post autor: a4karo »

No nie, bo przeciez \(\displaystyle{ -\cos x\neq \cos(-x)}\)
ODPOWIEDZ