Zbiór wartości funkcji cyklometrycznej

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
lukaszx95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 5 wrz 2011, o 18:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno

Zbiór wartości funkcji cyklometrycznej

Post autor: lukaszx95 »

Jaki jest zbiór wartości podanej funkcji: \(\displaystyle{ f(x)=\arctg \sqrt{1- \frac{1}{x} }}\)
Próbowałem to robić wyznaczając dziedzinę funkcji odwrotnej którą obliczyłem czyli: \(\displaystyle{ f ^{-1}(x)= \frac{1}{1- \tg ^{2} x}}\)
Jednak nie pokrywa się to z wykresem który sobie wygenerowałem
Ostatnio zmieniony 14 lis 2014, o 19:24 przez Kacperdev, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

Zbiór wartości funkcji cyklometrycznej

Post autor: Kacperdev »

Może zacznij od dziedziny.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Zbiór wartości funkcji cyklometrycznej

Post autor: yorgin »

lukaszx95 pisze: Próbowałem to robić wyznaczając dziedzinę funkcji odwrotnej którą obliczyłem czyli: \(\displaystyle{ f ^{-1}(x)= \frac{1}{1- \tg ^{2} x}}\)
Formalnie odwracając funkcję musisz określić, na jakim przedziale to robisz. Skąd wiesz, którą gałąź tangensa wybrać? Co więcej, szukanie dziedziny funkcji odwrotnej nie ma najmniejszego sensu, gdyż ona jest z góry dana przez zbiór wartości funkcji odwracanej. Zatem... Nie tędy droga. A którędy? Kilka linijek obliczeń bezpośrednio na \(\displaystyle{ f}\).
lukaszx95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 5 wrz 2011, o 18:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno

Zbiór wartości funkcji cyklometrycznej

Post autor: lukaszx95 »

A gdyby założyć, że odwracam arcusa do pierwszej gałęzi tangensa. To po wyznaczeniu dziedziny funkcji odwrotnej wychodzi, że \(\displaystyle{ V _{f} =[0; frac{ pi }{2}) setminus left{ frac{ pi }{4}
ight}}\)

Co by się chyba zgadzało
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

Zbiór wartości funkcji cyklometrycznej

Post autor: Kacperdev »

Podwójna robota. \(\displaystyle{ \arctan x}\) jest przyjrmniejsza funkcją, bo nieokresową.
ODPOWIEDZ