Wykres funkcji, rozwiązać równanie/nierówność

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
El_Konrad
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 168
Rejestracja: 4 paź 2011, o 17:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 55 razy
Pomógł: 7 razy

Wykres funkcji, rozwiązać równanie/nierówność

Post autor: El_Konrad »

Witam.

Mam cztery zadania, w zasadzie to trzy, z którymi nie mogę sobie poradzić.

1. Narysuj wykres funkcji.
\(\displaystyle{ f \left( x \right) =\left| \tg x\right|\cos ^2x}\)

dla \(\displaystyle{ x \in \left( - \frac{ \pi }{2}, \pi \right)}\)
\(\displaystyle{ x \neq \frac{ \pi }{2}+k \pi , k \in \ZZ}\)

1 przypadek
\(\displaystyle{ \tg x \ge 0 \\ f \left( x \right) = \tg x \cdot \cos ^2x= \frac{\sin x}{\cos x} \cdot \cos ^2x=\sin x \cdot \cos x}\)

2 przypadek
\(\displaystyle{ \tg x<0 \\
f \left( x \right) =-\tg x \cdot \cos ^2x=-\sin x \cdot \cos x}\)


Problem w tym, że nie potrafię narysować takich wykresów funkcji i nie mam pomysłu, by doprowadzić to do innej postaci.

2. Rozwiązać równanie.

a)
\(\displaystyle{ 2\cos x - 3\sin ^2x = 0}\)

Prosiłbym o sprawdzenie czy ten przykład zrobiłem poprawnie, bo miałem w liceum wspomniane o funkcjach cyklometrycznych [nie mam pojęcia czy poniższe rozwiązanie ma sens, czy można to zapisywać w ten sposób], ale nie zaszkodzi się upewnić, bo jeśli to się okaże źle, to innego pomysłu nie mam jak to rozwiązać.

\(\displaystyle{ 2\cos x - 3 \left( 1-\cos ^2x \right) =0 \\ 3\cos ^2x + 2\cos x - 3=0 \\ \cos x=t, t \in \left\langle -1,1\right\rangle \\ 3t^2 + 2t -3 = 0 \\ t_{1}= \frac{-1- \sqrt{10} }{3} \notin \left\langle -1,1\right\rangle \\ t_{2}= \frac{-1+ \sqrt{10} }{3} \\ \cos x= \frac{-1+ \sqrt{10} }{3} \\ x_{0} = \arccos \left( \frac{-1+ \sqrt{10} }{3} \right) \\ x=\arccos \left( \frac{-1+ \sqrt{10} }{3} \right) + 2k \pi \vee x=-\arccos \left( \frac{-1+ \sqrt{10} }{3} \right) + 2k \pi}\)

b)
\(\displaystyle{ 3- \sqrt{2} \cdot \cos \left( 5x+ \frac{ \pi }{2} \right) x=2 \\ 3- \sqrt{2} \cdot \left( \cos 5x \cdot \cos \frac{ \pi }{2} - \sin 5x \cdot \sin \frac{ \pi }{2} \right) x=2 \\ \sqrt{2} \cdot x \cdot \sin 5x=- \frac{ \sqrt{2} }{2}}\)
Dalej bez pomysłu...

3. Rozwiązać nierówność.
\(\displaystyle{ \cos x + 2\tg x \le 2 + \sin x , x \neq \frac{ \pi }{2} + k \pi , k \in \ZZ\\ \cos x + \frac{2\sin x}{\cos x} - 2 - \sin x \le 0 \\ \frac{\cos ^2x + 2\sin x - 2\cos x -\sin x \cdot \cos x}{\cos x} \le 0 \\ \frac{ \left( \cos x-2 \right) \left( \cos x-\sin x \right) }{\cos x} \le 0}\)
Bawiłem się trochę z tym przykładem, aby mieć tylko \(\displaystyle{ \sin x}\) albo \(\displaystyle{ \cos x}\) , ale cóż...
Ostatnio zmieniony 11 lis 2014, o 00:34 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Skaluj nawiasy. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Wykres funkcji, rozwiązać równanie/nierówność

Post autor: piasek101 »

1) Wzór na sinus podwojonego kąta.
El_Konrad
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 168
Rejestracja: 4 paź 2011, o 17:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 55 razy
Pomógł: 7 razy

Wykres funkcji, rozwiązać równanie/nierówność

Post autor: El_Konrad »

1) Faktycznie \(\displaystyle{ f(x)=\frac{1}{2} \cdot \sin 2x}\) to już jestem w stanie narysować, dzięki.

A na pozostałe ma ktoś pomysł?
Ostatnio zmieniony 11 lis 2014, o 00:34 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Wykres funkcji, rozwiązać równanie/nierówność

Post autor: piasek101 »

2)a. Wygląda dobrze.

b) ten (x) poza nawiasem psuje sprawę - chyba, że przyjmiesz go jako ciąg dalszy argumentu sinusa.
El_Konrad
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 168
Rejestracja: 4 paź 2011, o 17:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 55 razy
Pomógł: 7 razy

Wykres funkcji, rozwiązać równanie/nierówność

Post autor: El_Konrad »

2. b) Przykład mam napisany w ten sposób
\(\displaystyle{ 3- \sqrt{2} \cdot \cos \left( 5x+ \frac{ \pi }{2} \right) x=2}\)
Ale jak to interpretować to tego sam nie wiem, czy jest to
\(\displaystyle{ \left( \cos \left( 5x+ \frac{ \pi }{2} \right) \right) \cdot x}\)
czy
\(\displaystyle{ \cos \left( \left( 5x+ \frac{ \pi }{2} \right) \cdot x \right)}\)
Odruchowo zacząłem to rozwiązywać traktując to jako \(\displaystyle{ \left( \cos \left( 5x+ \frac{ \pi }{2} \right) \right) \cdot x}\).

Sprawdziłem co się dzieje dla tej drugiej interpretacji, ale również wychodzą mi głupie rzeczy, więc potraktuję ten przykład jako źle podany przez wykładowcę, bo niestety to dosyć częsty przypadek...

Mam jeszcze problem z tą nierównością:
\(\displaystyle{ \cos x + 2\tg x \le 2 + \sin x , x \neq \frac{ \pi }{2} + k \pi , k \in \ZZ\\ \\ \cos x + \frac{2\sin x}{\cos x} - 2 - \sin x \le 0 \\\\ \frac{\cos ^2x + 2\sin x - 2\cos x -\sin x \cdot \cos x}{\cos x} \le 0 \\\\ \frac{ \left( \cos x-2 \right) \left( \cos x-\sin x \right) }{\cos x} \le 0}\)

Doszedłem do tego momentu i nie mogę dalej ruszyć. Jakaś wskazówka?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Wykres funkcji, rozwiązać równanie/nierówność

Post autor: piasek101 »

Nierówność.

Nie robiłem - jeśli jest taka jak piszesz to przypadki :
1) licznik ujemny, mianownik dodatni itp.
ODPOWIEDZ