Sumy i różnice funkcji trygonometrycznych

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
DanielMat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 1 gru 2013, o 23:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemyśl
Podziękował: 23 razy

Sumy i różnice funkcji trygonometrycznych

Post autor: DanielMat »

Witam, trafiłem na kolejny problem z rozwiązaniem zadania stanąłem na jednym punkcie i nie przychodzi mi nic na myśl.

\(\displaystyle{ \sin \left( \frac{ \pi }{3}+x \right) - \sin \left( \frac{ \pi }{3}-x \right) = \sin x}\)


\(\displaystyle{ L= \sin \left( \frac{ \pi }{3}+x \right) - \sin \left( \frac{ \pi }{3}-x \right) = \sin \frac{ \pi }{3} \cos x + \sin x + \cos \frac{ \pi }{3} - \left( \sin \frac{ \pi }{3}\cos x - \sin x \cos \frac{ \pi }{3} \right) = \sin \frac{ \pi }{3} \cos x + \sin x \cos \frac{ \pi }{3} - \sin x\cos \frac{ \pi }{3} + \sin x\cos \frac{ \pi }{3} = 2\sin x\cos \frac{ \pi }{3}}\)

i to nie jest równe \(\displaystyle{ \sin x}\)

Jeszcze mam taki przykład w którym mam przedstawić wyrażenie w postaci iloczynu:
\(\displaystyle{ 1+\cos \alpha + \cos \frac{ \alpha }{2} = \cos 0 + \cos \alpha + \cos \frac{ \alpha }{2}}\)

nie wiem co dalej zrobić mam 3 sumy.
Ostatnio zmieniony 9 paź 2014, o 21:48 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Skaluj nawiasy. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Sumy i różnice funkcji trygonometrycznych

Post autor: piasek101 »

A ile wynosi cosinus pi trzecich ?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Sumy i różnice funkcji trygonometrycznych

Post autor: Premislav »

Jakoś źle poużywałeś wzoru na sinus sumy i różnicy: \(\displaystyle{ \sin(\alpha+\beta)=\sin \alpha\cos \beta+\cos \alpha\sin \beta}\), dla różnicy to samo, tylko z minusem zamiast plusa między tymi iloczynami.
W tym drugim użyj jedynki trygonometrycznej i wzoru na cosinus podwojonego kąta.
dr Wieslaw Zajiczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 16 wrz 2014, o 09:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 11 razy

Sumy i różnice funkcji trygonometrycznych

Post autor: dr Wieslaw Zajiczek »

Powinno być \(\displaystyle{ L= \sin \left( \frac{ \pi }{3}+x \right) - \sin \left( \frac{ \pi }{3}-x \right) = \sin \frac{ \pi }{3} \cos x + \sin x \cos \frac{ \pi }{3} -}\).... itd (trzeba zmienić znak + na mnożenie)
Ostatnio zmieniony 9 paź 2014, o 21:57 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Skaluj nawiasy. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
DanielMat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 1 gru 2013, o 23:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemyśl
Podziękował: 23 razy

Sumy i różnice funkcji trygonometrycznych

Post autor: DanielMat »

Tak błąd w pisowni na komputerze tylko. Poradziłem sobie z pierwszym przykładem.

Pomoże ktoś z drugim?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Sumy i różnice funkcji trygonometrycznych

Post autor: piasek101 »

2) Rozpisz cosinusa (środkowego) na połówkowe kąty.
DanielMat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 1 gru 2013, o 23:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemyśl
Podziękował: 23 razy

Sumy i różnice funkcji trygonometrycznych

Post autor: DanielMat »

Coś takiego?

\(\displaystyle{ \cos 0 + \cos \frac{ \alpha }{2} + \cos \frac{ \alpha }{2} + \cos \frac{ \alpha }{2}}\)

?
Ostatnio zmieniony 9 paź 2014, o 21:57 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Skaluj nawiasy. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Sumy i różnice funkcji trygonometrycznych

Post autor: piasek101 »

Eee tam. Szukaj wzoru na cosinus podwojonego kąta, bo \(\displaystyle{ \alpha=2\cdot 0,5\alpha}\)
ODPOWIEDZ