Wyznacz m zerowe po przekształceniu f, mnożenie arg. f

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
pacman7c3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 15 wrz 2013, o 13:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 95 razy
Pomógł: 1 raz

Wyznacz m zerowe po przekształceniu f, mnożenie arg. f

Post autor: pacman7c3 »

"Dana jest funkcja określona wzorem \(\displaystyle{ f(x)= \sin x}\). Wyznacz miejsca zerowe funkcji \(\displaystyle{ h(x)=4f(3x+ \frac{\pi}{3} )+1}\).

Przekształcam równanie do postaci \(\displaystyle{ \sin \left( 3x + \frac{ \pi }{3} \right) = -\frac{1}{4}}\). Czy mogę teraz pomnożyc obustronnie przez \(\displaystyle{ 2}\), tak aby otrzymać \(\displaystyle{ \sin \left( 6x + \frac{2 \pi}{3} \right) = -\frac{1}{2}}\)? Czy takie działanie jest prawidłowe?
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Wyznacz m zerowe po przekształceniu f, mnożenie arg. f

Post autor: kropka+ »

Nie. Po lewej będzie \(\displaystyle{ 2\sin \left( 3x + \frac{ \pi }{3} \right)}\)
pacman7c3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 15 wrz 2013, o 13:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 95 razy
Pomógł: 1 raz

Wyznacz m zerowe po przekształceniu f, mnożenie arg. f

Post autor: pacman7c3 »

Według odpowiedzi z książki, równanie należy doprowadzić do postaci \(\displaystyle{ \sin \left( 6x + \frac{2 \pi}{3} \right) = -\frac{1}{2}}\). Ja doprowadziłem do postaci \(\displaystyle{ \sin \left( 3x + \frac{ \pi }{3} \right) = -\frac{1}{4}}\) i nie wiem, co dalej z tym zrobić żeby miało sens.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Wyznacz m zerowe po przekształceniu f, mnożenie arg. f

Post autor: kropka+ »

\(\displaystyle{ \sin 2 \alpha =2\sin \alpha \cos \alpha}\)
pacman7c3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 15 wrz 2013, o 13:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 95 razy
Pomógł: 1 raz

Wyznacz m zerowe po przekształceniu f, mnożenie arg. f

Post autor: pacman7c3 »

No nie wiem...
Czy \(\displaystyle{ 2 \sin \left( 3x + \frac{ \pi }{3} \right) = -\frac{1}{2}}\), i tu do wzoru \(\displaystyle{ \sin 2 \alpha =2\sin \alpha \cos \alpha}\) wstawimy \(\displaystyle{ \cos \left( 3x + \frac{ \pi }{3} \right) = 1}\) i \(\displaystyle{ \sin 2 \alpha = -\frac{1}{2}}\), i z tego \(\displaystyle{ \sin \left( 6x + \frac{2 \pi}{3} \right) = -\frac{1}{2}}\)? Coś mi tu nie pasuje...

Czy przekształcamy do \(\displaystyle{ \sin 3x + \sqrt{3} \cos 3x = - \frac{1}{2}}\)? U mnie znowu ściana.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Wyznacz m zerowe po przekształceniu f, mnożenie arg. f

Post autor: kropka+ »

Równanie \(\displaystyle{ \sin \left( 3x + \frac{ \pi }{3} \right) = -\frac{1}{4}}\) mnożymy obustronnie przez \(\displaystyle{ 2\cos \left( 3x + \frac{ \pi }{3} \right)}\) i zastanawiamy się jak przedstawić \(\displaystyle{ - \frac{1}{2}}\) za pomocą funkcji sinus.
ODPOWIEDZ