rozwiąż rownanie

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
geol13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 634
Rejestracja: 19 lis 2013, o 12:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 158 razy

rozwiąż rownanie

Post autor: geol13 »

\(\displaystyle{ \arcsin x+\arcsin 2x= \frac{ \pi }{2}}\)

ja zamieniła arcsin2x na 2arcsinxarccosx i za arccosx podstawiłam \(\displaystyle{ \frac{ \pi }{2} -\arcsin x}\)

ale nie wychodzi
Ostatnio zmieniony 24 lis 2013, o 23:07 przez Vardamir, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Awatar użytkownika
Seth Briars
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 20 lis 2013, o 00:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Coot's Chapel
Pomógł: 55 razy

rozwiąż rownanie

Post autor: Seth Briars »

\(\displaystyle{ \sin \left(\arcsin \left(\frac{1}{\sqrt{5}}\right)+\arcsin \left(\frac{2}{\sqrt{5}}\right)\right)=\sin \left(\arcsin \left(\frac{1}{\sqrt{5}}\right)\right) \cdot \\ \cdot \cos \left(\arcsin \left(\frac{2}{\sqrt{5}}\right)\right)+ \cos \left(\arcsin \left(\frac{1}{\sqrt{5}}\right)\right) \cdot \sin \left(\arcsin \left(\frac{2}{\sqrt{5}}\right)\right)= \\ \frac{1}{\sqrt{5}} \cdot \cos \left(\arccos \left(\sqrt{1-\left(\frac{2}{\sqrt{5}}}\right)^2\right)\right)+\frac{2}{\sqrt{5}} \cdot \cos \left(\arccos \left(\sqrt{1-\left(\frac{1}{\sqrt{5}}\right)^2}\right)\right)=1}\)

skąd ponieważ \(\displaystyle{ (\arcsin (x)+\arcsin (2x)) \in \left[-\frac{2\pi}{3},\frac{2\pi}{3}\right]}\) musi być \(\displaystyle{ \arcsin \left(\frac{1}{\sqrt{5}}\right)+\arcsin \left(\frac{2}{\sqrt{5}}\right)=\frac{\pi}{2}}\). Zatem \(\displaystyle{ x=\frac{1}{\sqrt{5}}}\) i jest to jedyne rozwiązanie równania, bo funkcja \(\displaystyle{ \arcsin (x)+\arcsin (2x)}\) jest rosnąca jako suma funkcji rosnących.
geol13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 634
Rejestracja: 19 lis 2013, o 12:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 158 razy

rozwiąż rownanie

Post autor: geol13 »

a skąd się bierze we wzorze na samym początku \(\displaystyle{ \frac{1}{ \sqrt{5} }}\) ?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

rozwiąż rownanie

Post autor: Kartezjusz »

Rozrysuj sobie trójkąt. Jakie ma boki, jeśli sinus jednego kąta jest dwa razy większy od kąta przeciwleglego ( który jest cosinusem kąta przyległego, bo sumują się kąty do \(\displaystyle{ \frac{\pi}{2}}\)
geol13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 634
Rejestracja: 19 lis 2013, o 12:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 158 razy

rozwiąż rownanie

Post autor: geol13 »

rozrysowałam to sobie, ale doszłam do czegos dziwnego
wyszło mi równanie \(\displaystyle{ 5sin ^{2}x-4sin ^{4}x-1=0}\)

i po rozwsiązaniu tego

sinx=1 lub sinx=-1 lub sinx =1/2 lub sinx=-1/2
Awatar użytkownika
Seth Briars
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 20 lis 2013, o 00:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Coot's Chapel
Pomógł: 55 razy

rozwiąż rownanie

Post autor: Seth Briars »

geol13 pisze:a skąd się bierze we wzorze na samym początku \(\displaystyle{ \frac{1}{ \sqrt{5} }}\) ?
Z wyboru - pokazałem, że \(\displaystyle{ \frac{1}{\sqrt{5}}}\) jest pierwiastkiem tego równania i uzasadniłem, że innych pierwiastków to równanie nie ma, czyli to równanie jest rozwiązane.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

rozwiąż rownanie

Post autor: Kartezjusz »

Tylko pytanie przyszło ,skąd tak celnie wybierasz. Wielu uczniów o to pyta. Czy poza doświadczeniem i intuicją są jakieś porady na takie wychwyty?
Awatar użytkownika
Seth Briars
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 20 lis 2013, o 00:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Coot's Chapel
Pomógł: 55 razy

rozwiąż rownanie

Post autor: Seth Briars »

Tak na dobrą sprawę mógłbym to samo rozumowanie napisać dla dowolnego \(\displaystyle{ x}\) (z odpowiedniego przedziału) zamiast dla \(\displaystyle{ \frac{1}{\sqrt{5}}}\), a następnie wyznaczyć to \(\displaystyle{ x}\) z odpowiedniego równania.
geol13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 634
Rejestracja: 19 lis 2013, o 12:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 158 razy

rozwiąż rownanie

Post autor: geol13 »

a mogłbys to pokazać?
Awatar użytkownika
Seth Briars
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 20 lis 2013, o 00:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Coot's Chapel
Pomógł: 55 razy

rozwiąż rownanie

Post autor: Seth Briars »

Jeśli napiszesz to samo dla \(\displaystyle{ x}\) z dziedziny Twojej funkcji, co ja napisałem dla \(\displaystyle{ \frac{1}{\sqrt{5}}}\), to otrzymasz równanie

\(\displaystyle{ x \cdot \cos \left(\arccos \left(\sqrt{1-\left(2x\right)^2\right)\right)+2x \cdot \cos \left(\arccos \left(\sqrt{1-\left(x\right)^2}\right)\right)=1}\), które jest równoważne równaniu

\(\displaystyle{ x \cdot \sqrt{1-(2x)^2}+2x \cdot \sqrt{1-x^2}=1}\)

Umiesz je rozwiązać?
geol13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 634
Rejestracja: 19 lis 2013, o 12:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 158 razy

rozwiąż rownanie

Post autor: geol13 »

najpierw wyznaczam dziedzinę i wyszlo mi \(\displaystyle{ x \in <- \frac{1}{2} , \frac{1}{2} >}\)

a mogę podnieść to do kwadratu??
Awatar użytkownika
Seth Briars
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 20 lis 2013, o 00:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Coot's Chapel
Pomógł: 55 razy

rozwiąż rownanie

Post autor: Seth Briars »

Zależy w jaki sposób chcesz podnosić to do kwadratu - czy chcesz porozrzucać niewiadome po obu stronach równości jak wygodnie czy też nie.
Ogólnie rzecz biorąc możesz podnosić do kwadratu tak aby pozbyć się tych pierwiastków, ale wówczas jak otrzymasz już równanie od pierwiastków wolne, to nie wszystkie jego rozwiązania muszą być rozwiązaniami Twojego równania. Jak wyliczysz pierwiastki takiego równania, to sprawdź czy są one rozwiązaniami równania wyjściowego (tego które podałem). Jeżeli tak - to jest OK, a jeśli nie, to je wyrzucasz. W ten sposób otrzymasz wszystkie pożądane rozwiązania. Polecam ten sposób.
ODPOWIEDZ