Rysowanie dwóch funkcji na jednym wykresie

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Awatar użytkownika
pi0tras
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 7 lut 2011, o 16:41
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 91 razy
Pomógł: 1 raz

Rysowanie dwóch funkcji na jednym wykresie

Post autor: pi0tras »

Witam ! Mam problem z pewnym zadaniem ktorego treść brzmi:

"Naszkicuj w jednym układzie współrzędnych wykresy funkcji \(\displaystyle{ f(x) = \cos x}\) oraz \(\displaystyle{ g(x) = \frac{2x+4}{x+3}}\) Korzystając z wykresów funkcji \(\displaystyle{ f}\) i \(\displaystyle{ g}\), podaj liczbę rozwiązać ujemnych i dodatnich równania \(\displaystyle{ f(x) = g(x)}\)."


Wszystko byłoby super, ale moje rozwiązanie nie zgadza się w odpowiedziami, autor książki twierdzi, że rozwiązania ujemne są dwa a dodatnie jedno, co jest sprzeczne z moim rozwiązaniem, mi wychodzi tylko jedno rozwiązanie ujemne i zero dodatnich, małego tego, nawet program do rysowania wykresów, po wprowadzeniu danych pokazuje to samo co wyszło mi na kartce A4:




Co jest nie tak ?? Nie wiem, ale bardzo dziękuję z góry za nakierowanie.
szw1710

Rysowanie dwóch funkcji na jednym wykresie

Post autor: szw1710 »

Z rysunku jasno widać, że będzie jedno rozwiązanie ujemne, a dodatnich nie ma. Np. dlatego, że po stronie dodatniej funkcja \(\displaystyle{ g}\) rośnie, a w zerze ma wartość \(\displaystyle{ >1}\), więc z cosinusem się nie spotka.
Awatar użytkownika
pi0tras
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 7 lut 2011, o 16:41
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 91 razy
Pomógł: 1 raz

Rysowanie dwóch funkcji na jednym wykresie

Post autor: pi0tras »

Więc dlaczego w odpowiedziach jest mowa o 2 rozwiązaniach ujemnych i 1 dodatnim ?? Gdybyś mógł sprawdzić samemu rozwiązując zadania i potwierdzając, że rozwiązuje je dobrze byłbym naprawdę dozgonnie wdzięczny.
szw1710

Rysowanie dwóch funkcji na jednym wykresie

Post autor: szw1710 »

Ta lewa gałąź nie spotka cosinusa, bo na niej \(\displaystyle{ g(x)>2}\).
kacper218
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 11 lis 2012, o 12:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 38 razy

Rysowanie dwóch funkcji na jednym wykresie

Post autor: kacper218 »

Rozwiązanie jest tylko jedno, to które widzisz. Książki też się mylą (tzn. mylą się ludzie je piszący).
ODPOWIEDZ