Rozwiąż równanie

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
arturomod
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 lut 2013, o 17:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Rozwiąż równanie

Post autor: arturomod »

Witam. Pomoże ktoś rozwiązać to równanie? Wygląda na proste, ale kompletnie nie wiem, jak się do niego zabrać.


\(\displaystyle{ \sin x\ = \frac{|x|}{x}}\)

Z góry dzięki!
miodzio1988

Rozwiąż równanie

Post autor: miodzio1988 »

definicja modułu
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

Rozwiąż równanie

Post autor: Kacper20 »

Rozpatrujesz 2 przypadki:
\(\displaystyle{ x \in \left( - \infty ,0\right)}\) i \(\displaystyle{ x \in \left\langle0, \infty \right)}\)
A później wychodzą 2 równania elementarne. Pozdrawiam
arturomod
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 lut 2013, o 17:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Rozwiąż równanie

Post autor: arturomod »

Ale chyba x = 0 daje nam sprzeczność, bo x występuje też w mianowniku? Zatem pytanie, czy nawias przy zerze nie powinien być otwarty...
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

Rozwiąż równanie

Post autor: Kacper20 »

rozpatrujesz dla wszystkich liczb rzeczywistych. Nie sądzę, żeby ktoś uwalił Cię za to, gdybyś napisał, że to rozpatrujesz. Piszesz później zwyczajnie że \(\displaystyle{ x=0}\) nie należy do dziedziny
To co Ci napisałem to nie jest rozwiązanie przecież i nie piszę że dla zera jest wszystko ok. Chyba, że się mylę i to co napisałem jest jakimś strasznym błędem - wtedy proszę o poprawę
Awatar użytkownika
k3fe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 20 gru 2011, o 21:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 14 razy

Rozwiąż równanie

Post autor: k3fe »

zero nie należy, więc przedziały otwarte.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Rozwiąż równanie

Post autor: yorgin »

Kacper20 pisze:rozpatrujesz dla wszystkich liczb rzeczywistych. Nie sądzę, żeby ktoś uwalił Cię za to, gdybyś napisał, że to rozpatrujesz. Piszesz później zwyczajnie że \(\displaystyle{ x=0}\) nie należy do dziedziny
To co Ci napisałem to nie jest rozwiązanie przecież i nie piszę że dla zera jest wszystko ok. Chyba, że się mylę i to co napisałem jest jakimś strasznym błędem - wtedy proszę o poprawę
Najrozsądniej jest napisać zaraz na początku, że z postaci prawej strony wynika, iż \(\displaystyle{ x=0}\) nie należy do dziedziny tego ilorazu. A więc dalej rozważamy tylko \(\displaystyle{ \RR\setminus \{0\}}\), a więc przypadki z przedziałami otwartymi.

Czy błędem jest jednak pisać \(\displaystyle{ xin [0,+infty)}\) ? Trudno mi powiedzieć, na pewno późniejszy komentarz, że wykluczamy \(\displaystyle{ x=0}\) jest wskazany, ja bym coś takiego zaakceptował. Ale nie wiem, czy każdy by to zrobił.

Bezpieczniej jest jednak zawsze zaczynać od dziedziny równania, które chcemy rozwiązywać. Wykluczy to ewentualne i późniejsze nieporozumienia oraz wątpliwości osoby sprawdzającej.
ODPOWIEDZ