Równanie trygonometryczne

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
algorytmus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 7 paź 2011, o 23:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

Równanie trygonometryczne

Post autor: algorytmus »

Jak rozwiązać to równanie:

\(\displaystyle{ v=\frac{\sin \left( \frac{i}{2} \right) }{i}}\)

v jest dane, należy rozwiązać ile bedzie równe i. Interesują mnie obliczeniowo najtańsze rozwiązania lub wogóle jakieś nie jestem wybredny. Potrzebna jest taka funkcja: \(\displaystyle{ i=f(v)}\)

Dzięki.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2013, o 19:03 przez Vardamir, łącznie zmieniany 4 razy.
Powód: Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania.
jarek4700
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 939
Rejestracja: 26 gru 2009, o 17:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 228 razy

Równanie trygonometryczne

Post autor: jarek4700 »

Chyba chodziło Ci o \(\displaystyle{ i = f(v)}\). Taka funkcja odwrotna i tak jednak nie istnieje chyba że ograniczysz przedział w którym może zawierać się \(\displaystyle{ i}\).

Na czym Ty to chcesz liczyć? Rozumiem że numerycznie na komputerze, tak?
algorytmus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 7 paź 2011, o 23:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

Równanie trygonometryczne

Post autor: algorytmus »

No może być ograniczone. Najbardziej mnie interesuję dla małych kątów.
\(\displaystyle{ v \in <-\frac{1}{ \pi },\frac{1}{ \pi }>}\)

\(\displaystyle{ i \in < -\pi ,\pi >}\)

Mogą być różne funkcje dla różnych przedziałów. Chodzi mi o to, żeby była ich skończona liczba dla tych ograniczeń. Chętnie chciałbym to zobaczyć w radianach.
Będę takie rozwiązania następnie kodował na potrzeby obliczeń numerycznych na komputerze.
jarek4700
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 939
Rejestracja: 26 gru 2009, o 17:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 228 razy

Równanie trygotnometryczne

Post autor: jarek4700 »

Chcesz koniecznie przybliżony wzór, czy metody iteracyjne (algorytm w pętli) też może być?
algorytmus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 7 paź 2011, o 23:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

Równanie trygonometryczne

Post autor: algorytmus »

Bałem się właśnie przybliżania. Wolałbym jakiś rozpis przed kodowaniem, żeby to zrozumieć matematycznie, a z implementacją to nie będę miał problemu. Dzięki.
jarek4700
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 939
Rejestracja: 26 gru 2009, o 17:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 228 razy

Równanie trygonometryczne

Post autor: jarek4700 »

Ja bym to robił metodą siecznych gdyż funkcja dość przypomina prostą, rób tak:
Rozwiązujesz iteracyjnie równanie \(\displaystyle{ \frac{\sin \left( \frac{i}{2} \right) }{i} - v = 0}\)

Zauważ że ono będzie mieć dwa rozwiązania różniące się tylko znakami \(\displaystyle{ \pm i}\)
Zatem wystarczy rozwiązywać w przedziale \(\displaystyle{ i \in \left( 0,\pi \right)}\)

Teraz równanie będzie mieć dokładnie jedno rozwiązanie dla \(\displaystyle{ v \in \left\langle 0, \frac{1}{2} \right\rangle}\)
Ten przedział który wcześniej podałeś na \(\displaystyle{ v}\) jest dziwny bo nie będzie ujemnych wartości jeśli \(\displaystyle{ i \in \left( -\pi,\pi \right)}\)

Idźmy jednak dalej:
Przyjmij sobie takie punkty:
\(\displaystyle{ A = \left( 0, \frac{1}{2} - v \right)}\)
\(\displaystyle{ B = \left( \pi,-v \right)}\)

To nic innego jak końce wykresu.
Wystarczy znaleźć wzór prostej przechodzącej przez te dwa punkty i jej miejsce zerowe \(\displaystyle{ i _{0}}\) . To miejsce zerowe będzie w przybliżeniu równe szukanemu pierwiastkowi.
Rezultat ten można dalej poprawiać.

Podmień jeden z punktów \(\displaystyle{ A}\) lub \(\displaystyle{ B}\) na wartość \(\displaystyle{ \left( i _{0}, \frac{\sin \left( \frac{i _{0} }{2} \right) }{i_{0}} \right)}\)
Który to będzie punkt - to zależy, trzeba robić tak aby zawsze jeden z punktów był pod osią poziomą układu współrzędnych a drugi nad. Punkt niepodmieniony zostawiasz taki jak był i powtarzasz algorytm.

Powtarzając algorytm będziesz otrzymywał coraz to lepsze przybliżenia rozwiązania. Jeśli następne rozwiązania będą się niewiele różnić od poprzednich to nie ma sensu robić dalej.

Rozumiesz tą ideę?
Ostatnio zmieniony 21 lut 2013, o 16:36 przez Vardamir, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
ODPOWIEDZ