Równanie i poszukiwania błędu

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Olke
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 22 lip 2012, o 14:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kłodzko
Podziękował: 10 razy

Równanie i poszukiwania błędu

Post autor: Olke »

Witam.
Przy rozwiązywaniu nierówności trygonometrycznej:
\(\displaystyle{ \cos 2x+\sin 2x+1=0}\)
utknęłam, analizując własne wymysły.
Chciałam rozwiązać ją na różne sposoby. Po pierwsze z zastosowaniem wzorów na sinus i kosinus podwójnego kąta i tu poszło bez problemów, ale sądziłam, że można także pobawić się w zmienną pomocniczą \(\displaystyle{ t = 2x}\). Wówczas:
\(\displaystyle{ \cos t=-\sin t-1}\)
\(\displaystyle{ \cos t= \sqrt{1-\sin ^{2}t} \vee \cos t=- \sqrt{1-\sin ^{2}t}}\)
Podstawiam kolejno powyższe w miejsce kosinusa, ale wynik wychodzi inny niż poprzednio.
Dla pierwszego: \(\displaystyle{ -\sin t-1 \ge 0 \Rightarrow \sin t \le -1 \Rightarrow \sin t=-1}\) i to się zgadza, a dla drugiego: \(\displaystyle{ -\sin t-1 \le 0 \Rightarrow \sin t \ge -1}\) co zawsze jest prawdą, a więc:
\(\displaystyle{ 1-\sin ^{2}t=(1+\sin t)^{2}}\) i to już się nie zgadza.
Prosiłabym o wskazanie błędu w moim rozumowaniu.
Dziękuję.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2013, o 16:44 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd. Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
k3fe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 20 gru 2011, o 21:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 14 razy

Równanie i poszukiwania błędu

Post autor: k3fe »

Jedna zmienna pomocnicza do dwóch różnych funkcji?

Chyba tak nie można
Olke
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 22 lip 2012, o 14:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kłodzko
Podziękował: 10 razy

Równanie i poszukiwania błędu

Post autor: Olke »

To taka trochę sztuczna zmienna. Uznałam po prostu, że lepiej będzie się na to patrzyło. Bez zapisywania \(\displaystyle{ 2x}\) jako \(\displaystyle{ t}\) wynik przy zastosowaniu drugiego sposobu pozostaje ten sam i tak samo nieprawidłowy:
\(\displaystyle{ \sin2x=-1 \vee \sin2x=0}\)
ODPOWIEDZ