Zapisz w prostszej postaci

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
junior95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 14 lut 2013, o 20:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 28 razy

Zapisz w prostszej postaci

Post autor: junior95 »

Witam, proszę o pomoc. Treść zadania taka jak w temacie. Zapisz w prostszej postaci:
\(\displaystyle{ a)\ \sin ^{4} \alpha +\sin ^{2} \alpha \cdot \cos ^{2} \alpha +\cos ^{2} \alpha =\\
b)\ (\sin \alpha + \cos \alpha ) ^{2}-(\sin \alpha -\cos \alpha) ^{2}= \\
c)\ \frac{\tg \alpha }{\tg \alpha + \ctg \alpha }=}\)
Ostatnio zmieniony 14 lut 2013, o 20:20 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd. Symbol mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Zapisz w prostszej postaci

Post autor: wujomaro »

b) wzory skróconego mnożenia.
c) \(\displaystyle{ \ctg x = \frac{1}{\tg x}}\)
Pozdrawiam!
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

Zapisz w prostszej postaci

Post autor: Kacper20 »

a) wyciągnij \(\displaystyle{ \sin ^{2}}\) przed nawias, uprości się.
b)wymnóż, wyredukuje się. Później masz wzór, poszukaj jak to skleić
c) rozpisz tangensy, sprowadź do wspólnego mianownika, wyredukuj.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2013, o 20:20 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
junior95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 14 lut 2013, o 20:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 28 razy

Zapisz w prostszej postaci

Post autor: junior95 »

Moglibyście całe odpowiedzi do wszystkich trzech. Zależy mi na czasie, a jak się w szkole przez dłuższy czas nie było, to tak samemu ciężko. Musiałbym zobaczyć rozwiązanie, żeby zrozumieć.
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

Zapisz w prostszej postaci

Post autor: Kacper20 »

Widzisz, to jest bezsensowne - czytanie rozwiązań. Próbuj robić, zapisz co dałeś radę zrobić, a ja Ci w razie wątpliwości pomogę lub naprowadzę.
Musisz znać jedynkę trygonometryczną, wiedzieć, że \(\displaystyle{ 2\sin x\cos x=\sin 2x}\)
I to w zasadzie tyle z tajemnej wiedzy Próbuj!

/dziękuję moderatorze, dopiero się uczę
Ostatnio zmieniony 14 lut 2013, o 20:22 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie /, tylko \.
junior95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 14 lut 2013, o 20:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 28 razy

Zapisz w prostszej postaci

Post autor: junior95 »

a) Tu jakoś nie mam pomysłu
\(\displaystyle{ b) sin ^{2} \alpha +2 \cdot sin \alpha \cdot cos \alpha +cos ^{2} \alpha -2sin ^{2} \alpha \cdot cos \alpha -cos ^{2} \alpha =4sin ^{2} \alpha \cdot cos ^{2} \alpha \\
c) \frac{ \frac{sin \alpha }{cos \alpha } }{ \frac{sin \alpha }{cos \alpha }+ \frac{cos \alpha }{sin \alpha } }}\)
Ostatnio zmieniony 14 lut 2013, o 21:20 przez junior95, łącznie zmieniany 3 razy.
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

Zapisz w prostszej postaci

Post autor: Kacper20 »

A) Spróbuj wyłączyć to co Ci powiedziałem przez nawias z dwóch pierwszych czynników, trzeci zostaw w spokoju. w nawiasie będziesz miał jedynkę trygonometryczną \(\displaystyle{ \sin ^{2}x+\cos ^{2}x = 1}\)

W C dobrze rozpisałeś, teraz wyrażenie w mianowniku sprowadź do wspólnego mianownika i znów kłania się jedynka
co do b) - razem masz \(\displaystyle{ 4\sin x\cos x}\), więc korzystasz ze wzoru który Ci podałem na sinus podwojonego kąta.
junior95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 14 lut 2013, o 20:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 28 razy

Zapisz w prostszej postaci

Post autor: junior95 »

czyli w b co wyjdzie? bo sie pogubiłem\(\displaystyle{ 2sin \alpha cos \alpha =sin ^{2 } \alpha}\) czyli będzie \(\displaystyle{ 2sin2 \alpha}\)
Ostatnio zmieniony 14 lut 2013, o 20:50 przez junior95, łącznie zmieniany 2 razy.
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

Zapisz w prostszej postaci

Post autor: Kacper20 »

W b wyjdzie \(\displaystyle{ 2\sin 2x}\)
Edit: Żadne kwadraty po tym sinusie - bo tak zapisałeś. Tak jak mówiłem - to jest wzór na sinus podwojonego kąta. To NIE JEST kwadrat, a liczba, dwójka.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2013, o 20:47 przez Kacper20, łącznie zmieniany 2 razy.
junior95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 14 lut 2013, o 20:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 28 razy

Zapisz w prostszej postaci

Post autor: junior95 »

heh to teraz a i c pozostało-- 14 lut 2013, o 20:47 --a)\(\displaystyle{ sin ^{2} \alpha (sin ^{2} \alpha +cos ^{2} \alpha )+cos ^{2} \alpha= sin ^{2} \alpha +1+cos ^{2} \alpha =1+1=2}\) czy tak?
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

Zapisz w prostszej postaci

Post autor: Kacper20 »

W a wyciągnąłeś przed nawias, więc jedynkę nie dodajesz do tego sinusa, a mnożysz. Wynik więc wychodzi 1, a nie 2. W razie czego będę edytował ten post, żeby nie zaśmiecać forum.
/ zwróć uwagę na mój dopisek w poprzednim poście. To jest dwójka, a nie wykładnik potęgi.

W C coś pomyliłeś. Powinno wyjść \(\displaystyle{ \sin ^{2}x}\), więc sprawdź przekształcenia.

W tym co zapisałeś już masz dobry wynik. po prostu na drugi raz nie przerzucaj \(\displaystyle{ \cos}\) tak szybko do mianownika, bo się pogubisz. Przypatrz się, skróć co możesz i masz wynik.
Zapisuj uważnie w zeszycie to co masz, bo uwierz mi, że to połowa sukcesu, jeśli przepiszesz wszystko dobrze:) najczęściej człowiek zastanawia się nad błędami w rachunkach.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2013, o 20:57 przez Kacper20, łącznie zmieniany 2 razy.
junior95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 14 lut 2013, o 20:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 28 razy

Zapisz w prostszej postaci

Post autor: junior95 »

ok już zmieniłem.
a w C)\(\displaystyle{ \frac{\sin \alpha }{\cos \alpha\frac{1}{\cos \alpha \cdot \sin \alpha } }}\)
coś nie poszło,ale wiesz o co chodzi
Ostatnio zmieniony 14 lut 2013, o 23:38 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd. Symbol mnożenia to \cdot.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3247 razy

Zapisz w prostszej postaci

Post autor: anna_ »

C)

\(\displaystyle{ \frac{\frac{\sin \alpha }{\cos \alpha}}{{\frac{1}{\cos \alpha \cdot \sin \alpha } }}=\frac{\sin \alpha }{\cos \alpha} \cdot \cos \alpha \cdot \sin \alpha}\)

skrócić i coś tam w postaci potęgi zapisać
ODPOWIEDZ