Wartość wyrażenia

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
packard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 3 gru 2012, o 21:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 23 razy

Wartość wyrażenia

Post autor: packard »

Witam
Mam problem z obliczeniem wartości 2 wyrażeń:

\(\displaystyle{ y=\tg (\arcsin (- \frac{3}{5} ))}\)

\(\displaystyle{ y=\sin (2\arccos (- \frac{4}{5} ))}\)

W pierwszym przykładzie korzystam z definicji \(\displaystyle{ \arcsin}\) jednak dochodzę do momentu, gdzie \(\displaystyle{ \sin x=- \frac{3}{5}}\) i w tym momencie nie wiem co dalej. Proszę o pomoc
Ostatnio zmieniony 29 sty 2013, o 16:48 przez Ponewor, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

Wartość wyrażenia

Post autor: chris_f »

Skoro już wiesz, że \(\displaystyle{ \sin x=-\frac35}\), to w układzie współrzędnych zaznacz kąt, którego sinus wynosi \(\displaystyle{ -\frac35}\) (na okręgu o promieniu 5 wybierasz punkt o drugiej współrzędnej \(\displaystyle{ -3}\) i z trójkąta prostokątnego wyznaczasz pierwszą współrzędną i tangensa policzysz bez problemu.
AU
AU
54795912749728397663_thumb.jpg (5.52 KiB) Przejrzano 58 razy
[/url]
Podobnie w drugim zadaniu.
packard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 3 gru 2012, o 21:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 23 razy

Wartość wyrażenia

Post autor: packard »

Dziękuje za szybką pomoc. Pierwszy przykład wychodzi mi dobrze(wynik sprawdzam w wolframalpha).
Nie wiem do końca jak potraktować tą dwójkę przed \(\displaystyle{ arccos}\), jakaś podpowiedź?
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

Wartość wyrażenia

Post autor: chris_f »

Potraktuj to jako \(\displaystyle{ \sin2\alpha}\), gdzie \(\displaystyle{ \alpha=\arccos\left(-\frac45\right)}\) i użyj wzoru na sinus podwojonego kąta.
Będziesz miał do policzenia \(\displaystyle{ \sin\arccos\left(-\frac45\right)}\) i od razu gotowy \(\displaystyle{ \cos\arccos\left(-\frac45\right)=-\frac45}\)
packard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 3 gru 2012, o 21:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 23 razy

Wartość wyrażenia

Post autor: packard »

Dziękuje bardzo za szybką i szczegółową pomoc
ODPOWIEDZ