Tygonometria po raz kolejny..

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
PanKracyToNieTak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 12 sty 2013, o 21:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy

Tygonometria po raz kolejny..

Post autor: PanKracyToNieTak »

Jeszcze chwila i podejdę pod kategorię SPAM..

Mam problem z jeszcze jednym nie tyle zadaniem, co przykładem.

Zadanie
Rozwiąż równanie:

\(\displaystyle{ \tg \frac{x}{2} = -1}\)

I tutaj pojawiają się schody. Moja odpowiedź, a książkowa, dwie inne bajki.
Patrząc na wykres gdyby w zadaniu był podany \(\displaystyle{ \tgx}\) wartość równa by była \(\displaystyle{ - \frac{ \pi }{4}}\). Z racji tego, że mamy połowę \(\displaystyle{ x}\), wykres jest rozciągnięty, czyli mnożymy \(\displaystyle{ \frac { \pi }{4} \cdot 2}\). Jest wynik. Okres zasadniczy w tym wypadku wynosi zatem \(\displaystyle{ 2 \pi}\), ale w odpowiedziach mam innyą odp. bo \(\displaystyle{ x= \frac{ \pi }{2} (4k+3)}\). Nie dość, że wartość przy samym \(\displaystyle{ x}\) jest dodatnia, a nie ujemna(?) to i okres jest w ogóle inny. Co robię nie tak?
Ostatnio zmieniony 17 sty 2013, o 16:27 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Tygonometria po raz kolejny..

Post autor: kropka+ »

Wszystko jest ok.

\(\displaystyle{ \frac{x}{2}=t \\ \\
\tg t=-1 \Rightarrow t=- \frac{ \pi }{4}+k \pi = \pi - \frac{ \pi }{4}+k \pi = \frac{3}{4} \pi +k \pi \Rightarrow x=2t= \frac{6}{4} \pi +2k \pi = \frac{3}{2} \pi +2k \pi = \frac{ \pi }{2}(3+4k)}\)
PanKracyToNieTak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 12 sty 2013, o 21:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy

Tygonometria po raz kolejny..

Post autor: PanKracyToNieTak »

Dziś już jestem zmęczony i jutro zobaczę co zrobiłem nie tak. W każdym razie dzięki za wytłumaczenie.
ODPOWIEDZ