suma funkcji trygonometrycznych

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
taton
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 18 paź 2010, o 19:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 9 razy

suma funkcji trygonometrycznych

Post autor: taton »

Witam

Mam przedstawić w postaci iloczynu następujący przykład. \(\displaystyle{ \sin x +\sin 2x + \sin 3x}\)

na początek przekształcam używając wzorów z na sinus wielokrotności kąta.

\(\displaystyle{ \sin x + 2\cdot \sin x \cdot \cos x + 3 \cdot \sin x - 4 \cdot \sin ^{3} x}\)

i przekształcam dalej

\(\displaystyle{ \sin x \left( 1 + 2 \cdot \cos x + 3 - 4 \cdot \sin ^{2}x \right)}\)

\(\displaystyle{ \sin x \left( 4 +2 \cdot \cos x- 4 \cdot \sin ^{2}x \right)}\)

\(\displaystyle{ 2 \sin x \left( 2 + \cdot \cos x- 2 \cdot \sin ^{2}x \right)}\)

\(\displaystyle{ 2 \sin x \left( 2 + \cdot \cos x- 2 \cdot \frac{1- \cos 2x}{2} \right)}\)

\(\displaystyle{ 2 \sin x \left( 2 + \cdot \cos x- 1+ \cos 2x \right)}\)

\(\displaystyle{ 2 \sin x \left( 1 + \cdot \cos x + \cos 2x \right)}\)

I tutaj nie wiem co robić dalej. Mógłby ktoś udzielić mi wskazówki?
Awatar użytkownika
mlody3k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 1 mar 2012, o 01:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 3city
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 24 razy

suma funkcji trygonometrycznych

Post autor: mlody3k »

Polecam użyć tożsamości:

\(\displaystyle{ \sin \alpha+\sin \beta=2\sin \frac{\alpha+\beta}{2}\cos \frac{\alpha-\beta}{2}}\)

\(\displaystyle{ \sin x +\sin 2x + \sin 3x=2\sin \frac{x+2x}{2}\cos \frac{x-2x}{2}+\sin 3x=\\=2\sin \left( \frac{3}{2}x \right) \cos \left( -\frac{1}{2}x \right) +\sin 3x}\).

Teraz potraktuj \(\displaystyle{ \sin 3x}\) wzorem na podwojony kąt \(\displaystyle{ \sin 3x=2\sin \frac{3}{2}x\cos \frac{3}{2}x}\)

Masz dalej:

\(\displaystyle{ 2\sin \left( \frac{3}{2}x \right) \cos \left( -\frac{1}{2}x \right) +\sin 3x=2\sin \left( \frac{3}{2}x \right) \cos \left( -\frac{1}{2}x \right) +2\sin \frac{3}{2}x\cos \frac{3}{2}x=\\=2\sin \frac{3}{2}x \left[ \cos \left( -\frac{1}{2}x \right) +\cos \frac{3}{2}x \right]}\)

Dla wnętrza nawiasu wzór na sumę cosinusów i gotowe.
Ostatnio zmieniony 5 sty 2013, o 11:15 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: \cos. Łam za długie linie. Skaluj nawiasy.
Frmen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 445
Rejestracja: 4 sty 2013, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 64 razy

suma funkcji trygonometrycznych

Post autor: Frmen »

mlody3k pisze:Polecam użyć tożsamości:

\(\displaystyle{ \sin\alpha+\sin\beta=2\sin\frac{\alpha+\beta}{2}\cos\frac{\alpha-\beta}{2}}\)

\(\displaystyle{ \sin x +\sin 2x + \sin 3x=2\sin\frac{x+2x}{2}\cos\frac{x-2x}{2}+\sin 3x=2\sin(\frac{3}{2}x)\cos(-\frac{1}{2}x)+\sin 3x}\).
Można i tak, ale w podobnych przypadkach zwykle sugeruję dodawanie wyrazów skrajnych

\(\displaystyle{ \sin x + \sin 3x=2\sin\frac{x+3x}{2}\cos\frac{x-3x}{2}=2\sin(2x)\cos(x)}\).

wtedy łatwiej dodać środkowy
Ostatnio zmieniony 4 sty 2013, o 23:27 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
taton
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 18 paź 2010, o 19:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 9 razy

suma funkcji trygonometrycznych

Post autor: taton »

Frmen pisze:
Można i tak, ale w podobnych przypadkach zwykle sugeruję dodawanie wyrazów skrajnych

\(\displaystyle{ \sin x + \sin 3x=2\sin\frac{x+3x}{2}\cos\frac{x-3x}{2}=2\sin(2x)\cos(x)}\).

wtedy łatwiej dodać środkowy
Czyli po przekształceniu powinno mi wyjść \(\displaystyle{ 2 \sin x \cdot \cos x + 4 \sin x \cdot \cos^{2}x}\) czy tak?

Nie jestem pewien co robić dalej. Czy mógłbym prosić o dalsze wskazówki?
Awatar użytkownika
mlody3k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 1 mar 2012, o 01:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 3city
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 24 razy

suma funkcji trygonometrycznych

Post autor: mlody3k »

Moja pierwsza odpowiedź rozwiązuje problem w całości
ODPOWIEDZ