Czy tak można na maturze

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Lewo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 156
Rejestracja: 12 gru 2012, o 17:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bagdad
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1 raz

Czy tak można na maturze

Post autor: Lewo »

Chodzi mi o ułatwienie sobie życia np:
Zad. Oblicz \(\displaystyle{ \sin \alpha}\) i \(\displaystyle{ \tg \alpha}\) , jeśli \(\displaystyle{ \cos \alpha = \frac{5}{13}}\)
I zamiast korzystać z jedynki trygonometrycznej itp robię np. tak
Wyobrażam sobie trójkąt prostokątny przypisuje boki z cosinusa aby się zgadzało, mam dwie długości więc trzecią licze z pitagorasa i jak mam wszystkie długości to na podstawie szkicu po prostu sobie spisuje te długości? Bo sprawdziłem i tak samo mi wyszło jakbym się bawił w liczenie , przekształcanie wzorów i podstawianie a o wiele prościej.
Ostatnio zmieniony 3 sty 2013, o 20:18 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Pancernik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 634
Rejestracja: 3 mar 2009, o 14:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 143 razy

Czy tak można na maturze

Post autor: Pancernik »

Możesz tak liczyć. Tylko narysuj ten trójkąt na maturze jeżeli jest to zadanie otwarte, bo w zamkniętych jest to wszystko jedno jak to policzysz
Lewo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 156
Rejestracja: 12 gru 2012, o 17:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bagdad
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1 raz

Czy tak można na maturze

Post autor: Lewo »

ale pkt tyle samo dostane?
czy jakbym robił tradycyjnie dostaje pkt za prawidłowe przekształcenia algebraiczne + wykorzystanie wzorów różnych zależności więc przy tej metodzie ocenią tylko wynik i że metoda jest poprawna ale będzie mniej pkt?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Czy tak można na maturze

Post autor: piasek101 »

Aby mieć komplet - matura podstawowa - przyjmujesz długości \(\displaystyle{ 5x}\) oraz \(\displaystyle{ 13x}\); nikt się nie ma prawa przyczepić.

Sam podpowiadam taki sposób.
Diablica6666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 3 sty 2013, o 19:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Piekło

Czy tak można na maturze

Post autor: Diablica6666 »

Tylko najlepiej cały czas opisuj co robisz aby żaden egzaminator się nie przyczepił .
ODPOWIEDZ