Nauczenie sie całej tabelki wartosci kątów

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
andrzejjj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 24 lis 2012, o 18:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

Nauczenie sie całej tabelki wartosci kątów

Post autor: andrzejjj »

to nie szkola w wawie tylko na slasku, widze ze rozmowa schodzi na zupełnie inny tor, wiec tym ktorzy nie potrafia mi pomoc juz dziekuje.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Nauczenie sie całej tabelki wartosci kątów

Post autor: anna_ »

Dziwne, a podałeś, że Lokalizacja: warszawa
777Lolek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1053
Rejestracja: 20 wrz 2012, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podWarszawie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 208 razy

Nauczenie sie całej tabelki wartosci kątów

Post autor: 777Lolek »

Tym też się zasugerowałem. Rozmowa w zasadzie chyba nie ma właściwego rozstawienia kół żeby dopasować się do jakichkolwiek polskich torów. Skoro jesteś tak absolutnie pewien tego, że musisz się tego wszystkiego nauczyć, oraz skoro nie można nic zrobić z mentalnością nauczyciela, no to sytuacja jest jasna. Masz problem:) Nie ma żadnego.. algorytmu.. uczenia się tej tabelki poza jakimiś znanymi metodami wkuwania czegoś na blachę. Bo nikt tej tabelki nie uczy się na pamięć. Jest to zbędne i nikomu do niczego niepotrzebne.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Nauczenie sie całej tabelki wartosci kątów

Post autor: ares41 »

No ależ Panowie ! Jak to nie ma metody na obliczenie tych wartości z zadaną dokładnością ? Przecież wystarczy rozwinąć te funkcje w szereg Taylora i proste rachunki dają nam żądane przybliżenie.

A z innej beczki - w jakim kontekście nauczyciel kazał się wam tego nauczyć ? Bo moja koleżanka z równoległej klasy też się zaczęła tego uczyć, a dlatego, że podczas rozwiązywania zadania na tablicy użyła tablic funkcji trygonometrycznych, a zadanie (a dokładnie dwa, które robiła ) należało zrobić ze wzorów redukcyjnych i wzorów dla sumy/różnicy kątów. No to nauczyciel skwitował, że jeśli tylko tak potrafi rozwiązać te zadania to niech się nauczy całej tabelki na pamięć. I ona nie zrozumiała ironii...
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Nauczenie sie całej tabelki wartosci kątów

Post autor: mat_61 »

Wszystko ładnie, ale w pytaniu nie chodziło o sposób/metodę na obliczanie wartości funkcji trygonometrycznych , ale na nauczenie się ich na pamięć.
andrzejjj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 24 lis 2012, o 18:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

Nauczenie sie całej tabelki wartosci kątów

Post autor: andrzejjj »

Nie, zapewniam Cie ze nie bylo w tym ironi, zostalo to zapowiedziane jako normalna kartkowa, co do tego szeregu to czytalem i nie ogarniam, moze jakis przyklad? Moze byc tez sposob na obliczenie wartosci dla dowolnego kata, byle szybko Dodam ze jak zawsze moge uzywac kalkulatora (nie naukowego)
Hassgesang
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 206
Rejestracja: 26 mar 2012, o 20:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 17 razy

Nauczenie sie całej tabelki wartosci kątów

Post autor: Hassgesang »

Rozwijając funkcję sinus w szereg Taylora mamy:
\(\displaystyle{ \sin x = x - \frac{x^3}{3!} + \frac{x^5}{5!} - \frac{x^7}{7!} + O(x^9)}\)
Więc przykładowo policzmy dla \(\displaystyle{ 5}\) stopni:
\(\displaystyle{ \sin(5 \cdot \frac{ \pi }{180} ) \approx \sin (0,0872664626) \approx 0,08715570058}\) (biorąc tylko dwa pierwsze wyrazy rozwinięcia mamy dokładność do 7 miejsc po przecinku).
Problem w tym, że nie znając szeregów nie będziesz wiedział, w którym miejscu ucinać rozwinięcie... W tym przypadku dla większych kątów należy wziąć więcej wyrazów.
andrzejjj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 24 lis 2012, o 18:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

Nauczenie sie całej tabelki wartosci kątów

Post autor: andrzejjj »

nie rozumiem zbyt tego, jesli jakos mi to pomoze to prosze o wytlumaczenie bo google nie pomaga.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Nauczenie sie całej tabelki wartosci kątów

Post autor: miki999 »

Olej to. Jedna kartkówka, z której dostaniesz 1. Robi Ci to coś? A jeżeli to co napisałeś to prawda, to Twój nauczyciel to debil.


Pozdrawiam.
kyos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 27 wrz 2012, o 13:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Giżycko
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1 raz

Nauczenie sie całej tabelki wartosci kątów

Post autor: kyos »

ja jutro mam z tego kartkówkę

jak mam obliczyć z szeregu taylora cos 5 ,stopni tg 5 stopni, i ctg 5 stopni ?


\(\displaystyle{ \sin(5 \cdot \frac{ \pi }{180} ) \approx \sin (0,0872664626) \approx 0,08715570058}\)
ODPOWIEDZ