Równanie Trygonometryczne

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Krysteg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 paź 2012, o 15:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów

Równanie Trygonometryczne

Post autor: Krysteg »

Mam taki mały problem z zadaniem

\(\displaystyle{ \sin x+\cos ^{2}x= \frac{1}{4}}\)

Wychodzi mi \(\displaystyle{ \sin x=- \frac{1}{2} \vee \sin x= \frac{3}{2}}\)
I dalej z tego\(\displaystyle{ x=- \frac{ \pi }{6} +2k \pi}\) a w odpowiedziach jest: to \(\displaystyle{ x=- \frac{ \pi }{6} +2k}\) v \(\displaystyle{ x= \frac{7}{6} \pi +2k \pi}\)
Jakby ktoś mógł mi wytłumaczyć skąd bierze się to 2 rozwiązanie to bym był bardzo wdzięczny
Ostatnio zmieniony 29 paź 2012, o 15:37 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Równanie Trygonometryczne

Post autor: loitzl9006 »

To drugie rozwiązanie bierze się z wykresu sinusa. Spójrz na tę część wykresu \(\displaystyle{ \sin x}\) od \(\displaystyle{ x=- \pi}\) do \(\displaystyle{ x=0}\). Sinus będzie przyjmował wartość \(\displaystyle{ -\frac12}\) zarówno dla \(\displaystyle{ x=- \frac{ \pi }{6}}\), jak i dla \(\displaystyle{ x=- \frac{ 5}{6} \pi}\). Obie te wartości będą się "powtarzać" co \(\displaystyle{ 2 \pi}\).

A \(\displaystyle{ \frac{7}{6} \pi}\) to nic innego jak \(\displaystyle{ - \frac{ 5 }{6}\pi + 2 \pi}\).
Krysteg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 paź 2012, o 15:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów

Równanie Trygonometryczne

Post autor: Krysteg »

Czyli zawsze by się przydało narysować wykres?
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Równanie Trygonometryczne

Post autor: loitzl9006 »

Tak, najlepiej to wygląda jak narysujesz wykres sinusa i wykres funkcji \(\displaystyle{ y=-\frac12}\) we wspólnym układzie współrzędnych. Punkty przecięcia - rozwiązania.
Krysteg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 paź 2012, o 15:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów

Równanie Trygonometryczne

Post autor: Krysteg »

okej świetnie w końcu wiem skąd to się wzięło. Dzięki!
ODPOWIEDZ