wyrazić funkcją odwrotną

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
rafal9541
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 31 sty 2012, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

wyrazić funkcją odwrotną

Post autor: rafal9541 »

Bardzo proszę o pomoc z tym zadaniem, wydaje się banalnie proste, ale wynik cały czas mi się nie zgadza: wyrazić funkcję odwrotną względem funkcji \(\displaystyle{ f \left( x \right) =\cos \left( x+ \frac{ \pi }{2} \right)}\) obciętej do przedziału \(\displaystyle{ \left[ \frac{ \pi }{2}, \frac{3 \pi }{2} \right) \right]}\) poprzez funkcję \(\displaystyle{ \arccos x}\). Odpowiedź: \(\displaystyle{ f^{-1} \left( x \right) = \frac{ \pi }{2} + \arccos \left( -x \right)}\).
Ostatnio zmieniony 23 paź 2012, o 17:42 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Skaluj nawiasy. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

wyrazić funkcją odwrotną

Post autor: cosinus90 »

To pokaż swoje obliczenia, jak to robisz, że źle wychodzi. Poszukamy błędu.
rafal9541
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 31 sty 2012, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

wyrazić funkcją odwrotną

Post autor: rafal9541 »

Ok, robię tak: zamieniam funkcję na arc czyli \(\displaystyle{ \arccos (y)=x+ \frac{ \pi }{2}}\), teraz cofam funkcję do podstawowego przedziału arccos, czyli \(\displaystyle{ \left\langle 0,\pi \right\rangle}\) czyli odejmę od argumentu \(\displaystyle{ \frac{\pi}{2}}\). Zamieniam we wzorze \(\displaystyle{ x}\) na \(\displaystyle{ y}\) i to jest według mnie koniec zadania.-- 28 paź 2012, o 12:15 --Jeżeli to komuś pomoże to odpowiedź podana przeze mnie wcześniej jest równoważna odpowiedzi:\(\displaystyle{ \frac{3 \pi }{2}-\arccos(x)}\). Bardzo proszę o jakąkolwiek wskazówkę...
Ostatnio zmieniony 23 paź 2012, o 17:43 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
ODPOWIEDZ