udowodnij nierówność trygonometryczną

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
sulaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: 24 wrz 2011, o 16:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 78 razy
Pomógł: 10 razy

udowodnij nierówność trygonometryczną

Post autor: sulaw »

gdy \(\displaystyle{ n \in \mathbb{N}}\) i każde \(\displaystyle{ x _{1},\ldots ,x _{n} \in \left\{ 0,\pi\right\}}\)

\(\displaystyle{ \left| \sin \left( x _{1}+\ldots+x _{n} \right) \right| \le \sin x _{1}+\ldots+\sin x _{n}}\)
Ostatnio zmieniony 20 paź 2012, o 20:42 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Awatar użytkownika
sebnorth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 635
Rejestracja: 12 sty 2011, o 16:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Puck i Trójmiasto
Pomógł: 201 razy

udowodnij nierówność trygonometryczną

Post autor: sebnorth »

Domyślam się, że chodzi o takie założenie \(\displaystyle{ x _{1},...,x _{n} \in \left[ 0,\pi\right].}\)

Proszę spróbować dowód indukcyjny plus wzór na sinus sumy dwóch kątów.
sulaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: 24 wrz 2011, o 16:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 78 razy
Pomógł: 10 razy

udowodnij nierówność trygonometryczną

Post autor: sulaw »

Wiem, że to zadanie na indukcję. Problem polega na tym, że nie potrafię uogólnić wzoru na sumę sinusów na tyle zmiennych oraz jak najsensowniej przeprowadzić dowód indukcyjny. Pomożesz?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

udowodnij nierówność trygonometryczną

Post autor: Premislav »

Proszę o kontrolę antyblefową. :>
niech \(\displaystyle{ x _{1}+x _{2}+....+x _{n}=\delta}\) (bo nie będzie mi się chciało przepisywać)
Mamy \(\displaystyle{ \left| \sin (\delta+x _{n+1}) \right|=\left| \sin\delta \cdot \cos x _{n+1}+\cos\delta \cdot \sin x_{n+1} \right|}\) (wzór na sinus sumy)
z nierówności trójkąta:
\(\displaystyle{ \left|\sin (\delta+x _{n+1}) \right|=\left| \sin\delta \cdot \cos x _{n+1}+\cos\delta \cdot \sin x_{n+1} \right| \le \left| \sin\delta \cdot \cos x _{n+1} \right|+\left| \cos\delta \cdot \sin x _{n+1} \right|}\)
nu ale:
\(\displaystyle{ \left| \sin\delta \cdot cos x _{n+1} \right|=\left|\cos x _{n+1} \right|\left|\sin\delta \right| \le \left| \sin\delta\right|}\) (korzystając ze zbioru wartości cosinusa) i tutaj możemy wykorzystać założenie indukcyjne.
Zostaje \(\displaystyle{ \left| \cos\delta \cdot \sin x _{n+1} \right| \le \left| \sin x _{n+1} \right|}\) (tu korzystamy znów ze znajomości zbioru wartości cosinusa, a jako że \(\displaystyle{ \sin x _{n+1}}\) jest nieujemny, możemy ordynarnie wstawić moduł ).
I to chyba tyle.
Ostatnio zmieniony 21 paź 2012, o 00:03 przez Premislav, łącznie zmieniany 1 raz.
sulaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: 24 wrz 2011, o 16:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 78 razy
Pomógł: 10 razy

udowodnij nierówność trygonometryczną

Post autor: sulaw »

Właśnie się zastanawiam, dlaczego ja na to nie wpadłem Chyba nie powinienem zajmować się matematyką późnym wieczorem;)
Dzięki.
ulka5112
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 22 paź 2012, o 11:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 23 razy

udowodnij nierówność trygonometryczną

Post autor: ulka5112 »

a ja mam pytanie, zostało udowodnione, że
\(\displaystyle{ \left| \sin \left( x _{1}+\ldots+x _{n}+x _{n+1} \right) \right| \le \left|\sin\delta \right| +\left| sin x_{n+1} \right|}\)
ale przecież po prawej stronie równania jest:
\(\displaystyle{ \sin x _{1}+\ldots+\sin x _{n}}\)
czy ktoś mógłby trochę jaśniej pokazać ostatnią partię dowodu?
ODPOWIEDZ