Parzystość funkcji

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
monn933
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 14 paź 2012, o 11:18
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy

Parzystość funkcji

Post autor: monn933 »

Zbadaj, czy funkcja jest parzysta czy nieparzysta.

\(\displaystyle{ g\left( x\right)= \sin \left( 3\left( x+ \frac{ \pi }{3} \right) \right)}\)

Wiem, że sprawdza się \(\displaystyle{ g\left( -x\right)}\), ale nie wiem, czy mam pomnożyć przez tą trójkę i później wyciągnąć ten minus przed sin, czy może coś innego.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2012, o 16:07 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. \sin
Awatar użytkownika
bb314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 871
Rejestracja: 3 sie 2012, o 19:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Namysłów
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 321 razy

Parzystość funkcji

Post autor: bb314 »

\(\displaystyle{ \blue g\left( -x\right)\black= \sin\left( 3\left( -x+ \frac{ \pi }{3} \right) \right)=\sin\left( -3x+\pi \right) =\sin\left( -3x+\pi -2\pi\right)=\sin\left( -3x-\pi \right)=}\)

\(\displaystyle{ =\sin\left( -(3x+\pi) \right)=-\sin\left( 3x+\pi \right)=-\sin\left( 3\left(x+\frac{\pi}{3}\right) \right)=\blue -g\left(x\right)}\)

funkcja \(\displaystyle{ g(x)}\) jest nieparzysta
monn933
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 14 paź 2012, o 11:18
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy

Parzystość funkcji

Post autor: monn933 »

Dlaczego odejmuje się \(\displaystyle{ -2 \pi}\) ?
Awatar użytkownika
bb314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 871
Rejestracja: 3 sie 2012, o 19:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Namysłów
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 321 razy

Parzystość funkcji

Post autor: bb314 »

Funkcja sinus jest funkcją okresową (o okresie \(\displaystyle{ 2\pi}\)), to znaczy, że jej wartość nie zmienia się po dodaniu lub odjęciu od argumentu dowolnej wielokrotności okresu. Dla potrzeb sprawdzenia parzystości naszej funkcji pasowało odjęcie jednego okresu.
ODPOWIEDZ