równanie z tangensami

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
renia90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 16 lis 2011, o 22:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: łódź

równanie z tangensami

Post autor: renia90 »

od dłuższego czasu próbuję rozwiązać równanie \(\displaystyle{ \tg(x)+\tg( \alpha -x)=2\tg (\alpha)}\) dochodzę do kosmicznych równości i nie mogę sobie z nimi poradzić. Zna ktoś jakiś trik do tego? albo jakieś wskazówki?
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

równanie z tangensami

Post autor: Ponewor »

rozumiem, że \(\displaystyle{ \alpha}\) to parametr, a \(\displaystyle{ x}\) to niewiadoma? Jeśli tak to skorzystaj po prostu ze wzoru na tangens różnicy, powinno wystarczyć. Wyjdzie chyba równanie kwadratowe.
renia90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 16 lis 2011, o 22:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: łódź

równanie z tangensami

Post autor: renia90 »

to dostaje równanie \(\displaystyle{ (\tg(x))^{2}-2\tg \alpha \cdot \tg(x)+1=0}\) no i ok później patrze wyróżnik\(\displaystyle{ \ge 0}\)i co z tego mam?
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

równanie z tangensami

Post autor: Ponewor »

no i wylicz ten \(\displaystyle{ \tg x}\)
renia90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 16 lis 2011, o 22:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: łódź

równanie z tangensami

Post autor: renia90 »

wiem na czym polega rozwiązywanie równań kwadratowych.

ale ten przykład mi nie wychodzi. spróbuj go rozwiązać to może zobaczysz o co chodzi

z delty \(\displaystyle{ \alpha \in \left( \frac{\pi }{4}+k \pi ; \frac34 \pi +k \pi \right)}\)

i dalej \(\displaystyle{ \tg \left( x \right) =\tg \left( \alpha \right) \pm \sqrt{ \left( \tg \left( \alpha \right) \right) ^2-1}}\)
Ostatnio zmieniony 1 wrz 2012, o 14:49 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: \frac.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

równanie z tangensami

Post autor: Ponewor »

Przede wszystkim przepraszam, bo wcześniej nie zauważyłem: równanie kwadratowe jest błędne. Powinno być \(\displaystyle{ -1}\) zamiast \(\displaystyle{ +1}\). Wtedy zmieni się \(\displaystyle{ \Delta}\). I nie będzie trzeba w związku z tym robić żadnych założeń odnośnie \(\displaystyle{ \alpha}\). Rozwiążesz sobie to równanko. Wynik wyjdzie podobny do tego co masz teraz, tylko z plusem pod pierwiastkiem zamiast minusa. No i jeszcze jedna rzecz: we wzorze na tangens różnicy miałaś mianownik, więc musisz sprawdzić kiedy się zeruje.
ODPOWIEDZ