Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych!

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Piotrek172
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych!

Post autor: Piotrek172 »

Witam! Mam pewne pytanie. Chodzi o przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych, a mianowicie jeżeli mam wykres \(\displaystyle{ f \left( x \right) = \sin x}\) i mam go przekształcić na wykres \(\displaystyle{ g \left( x \right) = 2\sin x}\) to jak mam przykładowo na osi współrzędnych punkt \(\displaystyle{ \left( \frac{3 \pi }{2} ,1 \right)}\) to jak będzie wyglądał ten punkt po przekształceniu???, tak samo jak będzie \(\displaystyle{ g \left( x \right) =\sin 2x}\) i po takim przekształceniu jak ten pkt będzie wyglądał ten punkt po tym przekształceniu?
Ostatnio zmieniony 18 maja 2012, o 00:39 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych!

Post autor: cosinus90 »

Jeżeli pewna liczba \(\displaystyle{ A}\) stoi przed funkcją trygonometryczną, to wartości tej funkcji zwiększają się \(\displaystyle{ A -}\) krotnie. Jeśli natomiast liczba \(\displaystyle{ k}\) stoi w argumencie funkcji trygonometrycznej, to wówczas argumenty odpowiadające konkretnym wartościom zmniejszają się \(\displaystyle{ k-}\)krotnie.
W Twoim przypadku, punkt \(\displaystyle{ \left( \frac{3 \pi }{2} ,1 \right)}\) zmieni się w punkt \(\displaystyle{ \left( \frac{3 \pi }{2} ,2 \right)}\). Na drugie pytanie odpowiedz sobie sam.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych!

Post autor: piasek101 »

Słów ,,zwiększają" czy ,,zmniejszają" trzeba ostrożnie używać (bo nie zawsze jest to prawda).

Lepiej podawać ,,zmieniają się".
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych!

Post autor: cosinus90 »

Dlaczego Twoim zdaniem nie zawsze jest to prawda?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych!

Post autor: piasek101 »

cosinus90 pisze:Jeżeli pewna liczba \(\displaystyle{ A}\) stoi przed funkcją trygonometryczną, to wartości tej funkcji zwiększają się \(\displaystyle{ A -}\) krotnie.
cosinus90 pisze:Dlaczego Twoim zdaniem nie zawsze jest to prawda?
\(\displaystyle{ A=-2}\)
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych!

Post autor: cosinus90 »

Pamiętałem o tym przypadku pisząc pierwszego posta. No ale to chyba oczywiste, że znak należy zmienić?
Piotrek172
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych!

Post autor: Piotrek172 »

cosinus90 pisze:Jeżeli pewna liczba \(\displaystyle{ A}\) stoi przed funkcją trygonometryczną, to wartości tej funkcji zwiększają się \(\displaystyle{ A -}\) krotnie. Jeśli natomiast liczba \(\displaystyle{ k}\) stoi w argumencie funkcji trygonometrycznej, to wówczas argumenty odpowiadające konkretnym wartościom zmniejszają się \(\displaystyle{ k-}\)krotnie.
W Twoim przypadku, punkt \(\displaystyle{ \left( \frac{3 \pi }{2} ,1 \right)}\) zmieni się w punkt \(\displaystyle{ \left( \frac{3 \pi }{2} ,2 \right)}\). Na drugie pytanie odpowiedz sobie sam.
Tak tylko w drugim pytaniu zmieniają się argumenty 2x a w pierwszym całość funki a to chyba jest pewna różnica
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych!

Post autor: piasek101 »

cosinus90 pisze:Pamiętałem o tym przypadku pisząc pierwszego posta. No ale to chyba oczywiste, że znak należy zmienić?
Pisałeś ,,zwiększają się" na co ja ,,ostrożnie" - bo jak widzisz nie jest to zawsze prawdą.
Mnożenie przez liczbę ujemną (inne też) nie zawsze powiększa - i na to zwróciłem uwagę.
Piotrek172
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych!

Post autor: Piotrek172 »

Piotrek172 pisze:
cosinus90 pisze:Jeżeli pewna liczba \(\displaystyle{ A}\) stoi przed funkcją trygonometryczną, to wartości tej funkcji zwiększają się \(\displaystyle{ A -}\) krotnie. Jeśli natomiast liczba \(\displaystyle{ k}\) stoi w argumencie funkcji trygonometrycznej, to wówczas argumenty odpowiadające konkretnym wartościom zmniejszają się \(\displaystyle{ k-}\)krotnie.
W Twoim przypadku, punkt \(\displaystyle{ \left( \frac{3 \pi }{2} ,1 \right)}\) zmieni się w punkt \(\displaystyle{ \left( \frac{3 \pi }{2} ,2 \right)}\). Na drugie pytanie odpowiedz sobie sam.
Tak tylko w drugim pytaniu zmieniają się argumenty 2x a w pierwszym całość funki a to chyba jest pewna różnica
ODPOWIEDZ