rownanie z potegami trygonometryczne

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Awatar użytkownika
lightinside
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 796
Rejestracja: 25 lis 2011, o 22:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań/Łódź
Podziękował: 111 razy
Pomógł: 29 razy

rownanie z potegami trygonometryczne

Post autor: lightinside »

Nie wiem co z tym poczac, jedyny pomysl to z jedynki zamienic na kwadrat do kwadratu ale dalej i tak nie wiem co... dobrze mysle? o to przyklad \(\displaystyle{ \cos^4x+\sin^4x=1}\)
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

rownanie z potegami trygonometryczne

Post autor: Chromosom »

lightinside, zauważ, że zachodzi:

\(\displaystyle{ \sin^4x+\cos^4x=\sin^4x+2\sin^2x\cos^2x+\cos^4x-2\sin^2x\cos^2x=\left(\sin^2x+\cos^2x\right)^2-2\sin^2x\cos^2x=1-2\sin^2x\cos^2x}\)

po podstawieniu otrzymanego wyniku w równaniu
\(\displaystyle{ \sin^4x+\cos^4x=1}\)
otrzymamy
\(\displaystyle{ 1-2\sin^2x\cos^2x=1}\)
spróbuj dokończyć samodzielnie, uda Ci się

Powyższa metoda jest znacznie mniej skomplikowana, niż podstawienie zgodnie z jedynką trygonometryczną. Unikamy wtedy rozwiązywania równania dwukwadratowego oraz rozważań na temat dziedziny funkcji.
Awatar użytkownika
lightinside
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 796
Rejestracja: 25 lis 2011, o 22:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań/Łódź
Podziękował: 111 razy
Pomógł: 29 razy

rownanie z potegami trygonometryczne

Post autor: lightinside »

Tak wogle to tu minus powinen być;) pisałam z Corbiego;) i sie rabłam troszke;) dziękuje zaraz podstawie pomyśle i wogle;)


to chyba jednak nie zwieje przed tą zależnoscią;)

a myślałam ze mi sie uda;) chyba ją poprostu zaakceotuje i polubie

A co najważniejsze sie z nią zapoznam, zanim ona zapozna mnie z jej wujem, a raczej ciocią maturą;)

PC działa ale ledwo tak offtopicowo druga partycja działa jakoś... ale komp czasem sie wyłacza...
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

rownanie z potegami trygonometryczne

Post autor: Chromosom »

W którym miejscu powinien być minus?

Jeśli powinno wyglądać to tak: \(\displaystyle{ \cos^4x-\sin^4x=1}\), zastosuj wzór skróconego mnożenia: \(\displaystyle{ a^2-b^2=(a-b)(a+b)}\). Podpowiem, że w powyższym równaniu należy zapisać: \(\displaystyle{ \cos^4x-\sin^4x=\left(\cos^2x\right)^2-\left(\sin^2x\right)^2}\). Później wystarczy wykonać kilka przekształceń - nie sprawi Ci to problemu

Następnie można przekształcić prawą stronę równania: \(\displaystyle{ 1=\sin^2x+\cos^2x}\). Najpierw to zrób, później będziemy rozmawiać, co dalej
to chyba jednak nie zwieje przed tą zależnoscią;)

a myślałam ze mi sie uda;) chyba ją poprostu zaakceotuje i polubie

A co najważniejsze sie z nią zapoznam, zanim ona zapozna mnie z jej wujem, a raczej ciocią maturą;)
o jakiej zależności mówisz?

Cieszę się, że komputer w ogóle działa
ODPOWIEDZ