cos kąt

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Awatar użytkownika
lightinside
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 796
Rejestracja: 25 lis 2011, o 22:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań/Łódź
Podziękował: 111 razy
Pomógł: 29 razy

cos kąt

Post autor: lightinside »

mam podany taki cos

\(\displaystyle{ \cos \alpha =- \frac{39}{80} \wedge \alpha \in\left( 0;180\right) \Rightarrow \alpha \in\left( 90;180\right)}\)

w zadaniu chodzi o to by podac czy kąt jest rowartokątny czy ostrokątny, to jest fragment zadania kłopotliwy, tak wogle chodzi o trójkąt czy jest rozwartokątny czy ostrokątny, i sądze że stąd to ograniczenie od 0 do 180 i tez ten przedział, ale nie wiem jak im wyszło taki kąt bo w tablicach takiego nie ma, czy można coś zauważyć po tym cosinusie odrazu?

Czy też nie bardzo i trzeba zamienienić na ułamek zwykły? i czy to dobry pomysł?
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

cos kąt

Post autor: Inkwizytor »

Czy możesz ten potok wyrazów przeformatować do bardziej zrozumiałej postaci? Nie do końca można się zorientować o co chodzi w Twoim poście.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

cos kąt

Post autor: piasek101 »

Ujemny cosinus to kąt rozwarty - nikt go nie wyznaczył, tylko napisał symbolicznie to co ja słowami.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

cos kąt

Post autor: Chromosom »

Inkwizytor, wypowiedź nic nie wnosi do tematu - w przypadku problemów ze zrozumieniem treści zadania, proszę zostawić sprawę bardziej zorientowanym osobom.
lightinside, zamień na ułamek dziesiętny i skorzystaj z tablic trygonometrycznych warto skorzystać ze wzoru redukcyjnego: \(\displaystyle{ \cos x=\sin\left(\frac\pi2-x\right)}\). Gdy cosinus jest ujemny, trójkąt jest rozwartokątny.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

cos kąt

Post autor: piasek101 »

Coś dołożę.

Do autorki - istnieje wygodniejszy (wg mnie) sposób sprawdzania rodzaju trójkąta ze względu na kąty.
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

cos kąt

Post autor: major37 »

Wystarczy wiedzieć w jakich ćwiartkach kosinus jest ujemny.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

cos kąt

Post autor: Chromosom »

lightinside, jeśli masz podane długości boków, wystarczy obliczyć sumę kwadratów długości przyprostokątnych i sprawdzić, czy jest większa, czy mniejsza, niż kwadrat długości przeciwprostokątnej czy tutaj podano tylko wartości funkcji trygonometrycznych?
Awatar użytkownika
lightinside
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 796
Rejestracja: 25 lis 2011, o 22:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań/Łódź
Podziękował: 111 razy
Pomógł: 29 razy

cos kąt

Post autor: lightinside »

Chromosom;) a no tak jak to napisałes stało sie to jasne, kochany pitagorasek<3 albo jak kto woli \(\displaystyle{ \heartsiut \red}\)

tylko że nie wiemy ktore boki sa gdzie jakby, jest to nam nieznane, ale sądze ze można to nijako zrekonstruować, na takije zasadzie, ze sa boki 10, 12,19 największy kąt będzie mówił czesć największemu bokowi... czytaj 19;) i wydaje mi sie że to będzie przeciw prostokątna, Cieżko mi sobie wyobrazić sytuacje w której, przeciw prostokątna sasiaduje z najmniejszym kątem lub nie najmniejszym... tak sie da?? wogle to możliwe?? prosze o odp zdaniową a nie tak lub nie bo odp może być nie jednoznaczna i może być kłopot z interpretacją.



a cyz to nie chodzi o ten śmieszny wykresik?? do piaska... że on jakby hm jesli przyjmiemy że 0 stopni jest na wykresie x dodatnim to kąt ktory leży na minusowych jest rozwarty o to chodzi?? wydaje mi sie że tak. Jaki to twój nowy pomysł??
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

cos kąt

Post autor: Chromosom »

lightinside pisze:Chromosom;) a no tak jak to napisałes stało sie to jasne, kochany pitagorasek<3 albo jak kto woli \(\displaystyle{ \heartsiut \red}\)
Ukryta treść:    
Zgadza się, kąty sąsiadują ze sobą w podany przez Ciebie sposób. Wynika to z twierdzenia sinusów. Jeśli narysujesz sobie trójkąt o znanych długościach boków, będzie to widać na rysunku.

Zamieść pełną treść zadania, wtedy będziemy mogli spojrzeć na problem bardziej kompleksowo.
Awatar użytkownika
lightinside
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 796
Rejestracja: 25 lis 2011, o 22:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań/Łódź
Podziękował: 111 razy
Pomógł: 29 razy

cos kąt

Post autor: lightinside »

Hm, prosze;)

Inkwizytor też sie ucieszy przy okazji;)

Rozsztrzygnij czy trójkat o bokach długości: \(\displaystyle{ 10,12,19}\) jest ostrokątny prostokątny czy rozwartokątny

ja tak zrobiłam zauważam że aby znalexc roziwązanie musze znaleźc największy kat a on nijako wita sie , widzi sie z najdłuzszym bokiem, korzystam z tw Carnota, bo nie mam żadnych miar kątów a chce je miec. wyjdzie wtedy kąt, zauwazam że jest rozwartokątny bo cos jest ujemny

a inne możliwosci??:)

to z pitim mi sie bardziej podoba mówiac szczerze:*

\(\displaystyle{ \heartsuit}\)
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2012, o 09:09 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

cos kąt

Post autor: piasek101 »

Z domniemanego tw Pitagorasa masz :
\(\displaystyle{ 10^2+12^2=19^2}\)

\(\displaystyle{ 244=361}\) (i ,,przeciwprostokątna" okazała się za długa)

W trójkącie naprzeciw najdłuższego boku leży największy kąt.
ODPOWIEDZ