Funkcja sinus, cosinus, tangens i cotangens

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
oluszja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 22 wrz 2011, o 14:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szczecin

Funkcja sinus, cosinus, tangens i cotangens

Post autor: oluszja »

Jesteście moim ostatnim kołem ratunkowym, sama nie umiem sobie poradzić i nie mogę liczyć na pomoc kolegów z klasy jak i nauczyciela. Miesiąc chorowałam, leżałam w szpitalu. Wczoraj wróciłam do szkoły i nauczyciel zakomunikował mi, że mam 4! jedynki za te cztery funkcje. Może mi je poprawi jak w czwartek je przyniose... Nawet nie wiem jak to zrobić, za co się zabrać, nie rozumiem tego... Nie bylo mnie, a jego moje tłumaczenia nie ruszają. Prosze o pomoc.... Chodzi o to, że mam narysować funkcje sinus i cosinus na papierze milimetrowym a te pozostałe w zeszycie. Ma być to konstrukcja. Jakieś koło do 360 stopni na ukladzie współżędnych.. Szukałam w google, ale nic nie znalałam.... Nie wiem jak się za to zabrać. BŁAGAM o pomoc! nie mam żadnych danych ....

PS WYBACZCIE, ŻE TO WSZYSTKO NAPISANE JEST TAK CHAOTYCZNIE.
sieniaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 22:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów
Pomógł: 15 razy

Funkcja sinus, cosinus, tangens i cotangens

Post autor: sieniaf »

oluszja pisze:Nawet nie wiem jak to zrobić, za co się zabrać, nie rozumiem tego...
Proponowałbym zacząć od przeczytania podrozdziału o wykresach funkcji trygonometrycznych ze swojego podręcznika od matematyki. Najlepiej by było, żebyś przeczytała cały rozdział o trygonometrii, ale rozumiem, że czas na to nie pozwala. Ostatecznie możesz po prostu przerysować ich wykresy np. z kompendium na tej stronie: page.php?p=kompendium-funkcje-trygonometryczne albo z dowolnej innej.
oluszja pisze:Chodzi o to, że mam narysować funkcje sinus i cosinus na papierze milimetrowym a te pozostałe w zeszycie.
i w którym momencie rysowania utkwiłaś?
oluszja pisze:Ma być to konstrukcja. Jakieś koło do 360 stopni na ukladzie współżędnych
Jaka konstrukcja? Musisz ją dokładnie opisać, jeśli chcesz, żeby ktoś Ci pomógł.
oluszja pisze:PS WYBACZCIE, ŻE TO WSZYSTKO NAPISANE JEST TAK CHAOTYCZNIE.
Nie denerwuj się, spróbuj dokładnie opisać to co masz zrobić i w którym momencie utkwiłaś.
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Funkcja sinus, cosinus, tangens i cotangens

Post autor: scyth »

Konstrukcja na podstawie okręgu wygląda tak, że w początku układu współrzędnych rysujesz sobie okrąg jednostkowy. Oś OX to oś kątów. Żeby narysować sinusa na przykład dla kąta 70 stopni:
1. na osi OX wybierasz miejsce odpowiadające 70 stopniom.
2. odmierzasz kątomierzem 70 stopni w górę od osi OX.
3. Punkt na okręgu jednostkowym dla tego kąta jest wartością, jaką masz zaznaczyć dla x z 1 (czyli rysujesz sobie prostą równoległą do osi OX przechodzącą przez ten punkt na okręgu i to jest wartość dla x=70 stopni).
Pozaznaczaj sobie np. co 10 stopni wartości i połącz kropki.

Dla cosinusa odmierzasz stopnie od osi OY.
oluszja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 22 wrz 2011, o 14:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szczecin

Funkcja sinus, cosinus, tangens i cotangens

Post autor: oluszja »

Przesyłam Wam to co aktualnie zrobiłam. Wykres funkcji sinus jest już chyba gotowy (z właśnościami myślę, że sobie poradzę) .. jeśli by ktoś mógł mi go sprawdzić.

przesyłam w linku, bo jest za duże a po zmniejszeniu mało czytelne:


Wykres funkcji cosinus... Narysowałam to co narysowałam i dalej nie wiem.

jeżeli ja nie odliczyłam u siebie 70 stopni tylko po prostu narysowałam tak żeby było to jest źle i muszę od nowa?

cosinus:
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Funkcja sinus, cosinus, tangens i cotangens

Post autor: scyth »

Jest dobrze!
Dla cosinusa robisz tak samo, ale \(\displaystyle{ 0^{\circ}}\) jest na górze (tam, gdzie 90 dla sinusa). Ogólnie cosinus to to samo co sinus, tylko przesunięty w lewo tak, że na poczatku masz wartość 1 a nie 0.
oluszja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 22 wrz 2011, o 14:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szczecin

Funkcja sinus, cosinus, tangens i cotangens

Post autor: oluszja »

okej, zrobione! została mi jeszcze tangensoida i cotangensoida ... je też powinnam robić na podstawie okręgu?
ODPOWIEDZ