Wyznacz pozostałe funkcje znając przedział kąta

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Awatar użytkownika
Rantaurel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 29 lut 2012, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Różna
Podziękował: 27 razy

Wyznacz pozostałe funkcje znając przedział kąta

Post autor: Rantaurel »

Witam

Zupełnie nie wiem, jak to zacząć. Mam wyznaczyć pozostałe funkcje trygonometryczne wiedziąc, że:

\(\displaystyle{ \sin \alpha =0,6}\) i \(\displaystyle{ \alpha \in \left( \frac{ \pi }{2}; \pi \right)}\)

Czy mam to zrobić na podstawie wykresu czy wzorami redukcyjnymi ? Czy może jeszcze czymś innym ?.. Nie wiem Proszę pomóżcie.
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

Wyznacz pozostałe funkcje znając przedział kąta

Post autor: octahedron »

\(\displaystyle{ \alpha \in \left( \frac{ \pi }{2}; \pi \right)\Rightarrow \cos\alpha<0\\
\cos^2\alpha+\sin^2\alpha=1\\
\tan\alpha=\frac{\sin\alpha}{\cos\alpha}\\
\cot\alpha=\frac{1}{\tan\alpha}}\)


czyli z jedynki trygonometrycznej wyznaczamy \(\displaystyle{ \cos\alpha}\) i podstawiamy
Awatar użytkownika
Rantaurel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 29 lut 2012, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Różna
Podziękował: 27 razy

Wyznacz pozostałe funkcje znając przedział kąta

Post autor: Rantaurel »

Skąd wziąłeś, że \(\displaystyle{ \ctg \alpha = \frac{1}{\tg \alpha }}\) ?

Z moich wyliczeń wynika z tego, że:

\(\displaystyle{ \ctg \alpha = \frac{1}{\tg \alpha } = \frac{\sin^2 \alpha +\cos^2 \alpha }{ \frac{\sin \alpha }{\cos \alpha } } = \frac{\sin^2 \alpha +\cos^2 \alpha }{ 1 } \cdot \frac{\cos \alpha }{\sin \alpha } = \frac{\cos \alpha \cdot \left( \sin \alpha +\cos^2 \alpha \right) }{1}}\)

Nie rozumiem jak Ty to obliczyłeś

No i skoro kąt \(\displaystyle{ \alpha < 90^\circ}\)to czemu \(\displaystyle{ \cos < 0}\) ? Bo przecież np. \(\displaystyle{ \cos60^\circ = \frac{ \sqrt{3} }{2}}\) Czyli nie jest jeszcze wtedy mniejszy od 0...
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34218
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5197 razy

Wyznacz pozostałe funkcje znając przedział kąta

Post autor: Jan Kraszewski »

Rantaurel pisze:Skąd wziąłeś, że \(\displaystyle{ \ctg \alpha = \frac{1}{\tg \alpha }}\) ?
Z definicji cotangensa...
Rantaurel pisze:Nie rozumiem jak Ty to obliczyłeś
octahedron niczego nie obliczył, tylko wskazał Ci, z czego masz skorzystać w obliczeniach. Najpierw z jedynki trygonometrycznej wyznaczasz cosinus, a potem z definicji tangens i cotangens.
Rantaurel pisze:No i skoro kąt \(\displaystyle{ \alpha < 90^\circ}\)to czemu \(\displaystyle{ \cos < 0}\) ?
A dlaczego uważasz, że \(\displaystyle{ \alpha < 90^\circ}\), skoro w treści masz napisane, że \(\displaystyle{ 90^\circ<\alpha < 180^\circ\ ?}\)

JK
ODPOWIEDZ