Dowód na parzystość funkcji

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Prejzi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 15 paź 2011, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy

Dowód na parzystość funkcji

Post autor: Prejzi »

Witam. Potrzebuję pomocy w przeprowadzeniu dowodu na parzystość lub nieparzystość podanej funkcji:
\(\displaystyle{ \tg x - 2}\)

Chodzi mi tu o zapisanie dziedziny, a następnie określenie czy \(\displaystyle{ -x}\) również do niej należy i jaką przyjmuje on wartość.

Z góry dzięki
Ostatnio zmieniony 26 mar 2012, o 22:00 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę zapoznać się z punktem 2.7 instrukcji LaTeX-a: http://matematyka.pl/latex.htm . Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, cosinus - \cos, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Dowód na parzystość funkcji

Post autor: piasek101 »

Dziedzina normalnie - z tangensa.

Sprawdzenie też klasycznie - nijaka jest.
Prejzi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 15 paź 2011, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy

Dowód na parzystość funkcji

Post autor: Prejzi »

\(\displaystyle{ \tg x \in R}\)
\(\displaystyle{ x \neq (2k+1) \cdot \frac{\pi}{2}}\)

Dobrze?
Jednak jak zapisać \(\displaystyle{ -x}\)? I dalszą część tzn., że \(\displaystyle{ x}\) i \(\displaystyle{ -x}\) należą albo nie należą do dziedziny.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2012, o 22:01 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Symbol mnożenia to \cdot.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Dowód na parzystość funkcji

Post autor: piasek101 »

Skoro miejsca wyrzucone z dziedziny leżą symetrycznie (parami) względem zera to skoro jakiś (x) należy to (-x) też.
Prejzi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 15 paź 2011, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy

Dowód na parzystość funkcji

Post autor: Prejzi »

Z tym, że właśnie nie rozumiem co zrobić z tą "\(\displaystyle{ -2}\)" po tangensie. Jak to zapisać. Jest to zadanie ze zbiorku, odpowiedź - zapewne dobra - jest że \(\displaystyle{ \tg x-2}\) nie jest ani parzysta, ani nieparzysta(widać to z resztą na wykresie), z czego wynikałoby, że jeżeli \(\displaystyle{ x}\) będzie należał do dziedziny to \(\displaystyle{ -x}\) nie może. Proszę o zapisanie tego, bez zbędnego gadania, które mnie w żaden sposób nie naprowadza Serdecznie dziękuje.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2012, o 22:02 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Dowód na parzystość funkcji

Post autor: piasek101 »

Pisałem, że (\(\displaystyle{ x}\)) i (\(\displaystyle{ -x}\)) należą do dziedziny.

A sprawdzasz klasycznie - wstawiasz \(\displaystyle{ (-x)}\) zamiast \(\displaystyle{ x}\)-sa i wyciągasz wniosek jaki podałem (no prawie bo słowo ,,nijaka" jest moje).
Ostatnio zmieniony 26 mar 2012, o 22:03 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ