Trygonometria - przekształcenie

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Michal001
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 19 lis 2007, o 16:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz

Trygonometria - przekształcenie

Post autor: Michal001 »

Witam, czy ktoś byłby w stanie mi wytłumaczyć jak przejść z jednego wzoru do drugiego?
Mianowicie z: \(\displaystyle{ \sin \left( x-y \right) +\sin \left( y-z \right) +\sin \left( z-x \right)}\) do czegoś takiego: \(\displaystyle{ 4\sin \left( \frac{x-y}{2} \right) \sin \left( \frac{x-z}{2} \right) \sin \left( \frac{y-z}{2} \right)}\)

Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź jak to można ruszyć bo sam próbowałem ale nie mam nawet pomysłu dobrego na to.
Ostatnio zmieniony 24 mar 2012, o 18:09 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę zapoznać się z punktem 2.7 instrukcji LaTeX-a: http://matematyka.pl/latex.htm . Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, cosinus - \cos, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd. Skaluj nawiasy.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Trygonometria - przekształcenie

Post autor: bartek118 »

Najpierw wzór na sumę sinusów - dodajemy te dwa pierwsze, a potem dodajemy do tego ten trzeci, powinno zadziałać
Michal001
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 19 lis 2007, o 16:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz

Trygonometria - przekształcenie

Post autor: Michal001 »

Właśnie już próbowałem zrobić to wzorem na sumę sinusów ale wychodzi coś takiego:

\(\displaystyle{ 2\sin \left(\frac{z-y}{2} \right)\cos \left(x- \frac{z+y}{2} \right)+\sin \left(y-z \right)}\)

i nie do końca wiem jak teraz do tego dodać ten trzeci sinus, jedyne na co wpadłem to żeby rozłożyć cosinus ale wtedy wychodzi coś takiego:

\(\displaystyle{ -4\sin \left( \frac{z-y}{2} \right)\sin \left( \frac{2x+z+y}{4} \right)\sin \left( \frac{2x-z-y}{4} \right)+\sin \left(y-z \right)}\)

Przy założeniu, że zrobiłem dobrze ma ktoś jakąś podpowiedź jak to dalej ruszyć i czy da się z tego przejść do tego czego potrzebuje?
ODPOWIEDZ