2 rozwiązania w zależności od parametru

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Aleanrahel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 30 paź 2009, o 17:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1 raz

2 rozwiązania w zależności od parametru

Post autor: Aleanrahel »

Funkcja dana jest wzorem \(\displaystyle{ f \left( x \right) =1+\sin \left( -x \right) +\cos \left( \frac{ \pi }{2}+x \right)}\). Wyznacz te wartości parametru \(\displaystyle{ m}\), dla których równanie \(\displaystyle{ f(x)}\) ma dwa rozwiązania w przedziale \(\displaystyle{ \left\langle \pi ,2 \pi \right\rangle}\).

Przekształciłem do:\(\displaystyle{ f \left( x \right) =1-\sin x-\sin x=-2\sin x+1}\)

Narysowałem i mam wynik: \(\displaystyle{ \langle 1,3)}\)
Czy dobry?
Ostatnio zmieniony 18 mar 2012, o 13:19 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Proszę zapoznać się z punktem 2.7 instrukcji LaTeX-a: http://matematyka.pl/latex.htm . Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, cosinus - \cos, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34279
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

2 rozwiązania w zależności od parametru

Post autor: Jan Kraszewski »

Aleanrahel pisze:Wyznacz te wartości parametru \(\displaystyle{ m}\), dla których równanie \(\displaystyle{ f(x)}\) ma dwa rozwiązania w przedziale \(\displaystyle{ \left\langle \pi ,2 \pi \right\rangle}\).
Masz na myśli równanie \(\displaystyle{ f(x)=m\ ?}\)

JK
Aleanrahel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 30 paź 2009, o 17:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1 raz

2 rozwiązania w zależności od parametru

Post autor: Aleanrahel »

Dokładnie tak:\(\displaystyle{ f(x)=m}\).
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

2 rozwiązania w zależności od parametru

Post autor: major37 »

Ja też narysowałem to co Ty i mam inny wynik. Najpierw rysujesz sinusoidę w tym przedziale. Potem obracasz symetrycznie względem Osi X. Ten obrócony wykres rozciągasz dwukrotnie w górę i dół. Na koniec przesuwasz o jedną jednostkę do góry.
ODPOWIEDZ