Rozwiąż nierówność

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Awatar użytkownika
Cudi29
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 10 maja 2009, o 14:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Brok/Białystok
Podziękował: 64 razy
Pomógł: 2 razy

Rozwiąż nierówność

Post autor: Cudi29 »

Rozwiąż nierówność dla \(\displaystyle{ x \in \left\langle -2 \pi ;2 \pi\right\rangle}\)

\(\displaystyle{ 2 \cos 4x>-1}\)

Nie umiem w ogóle poradzić sobie z tym zadaniem. Próbowałam podstawić zmienną \(\displaystyle{ t}\) pod \(\displaystyle{ 4x}\), ale wychodzą mi na końcu przedziały \(\displaystyle{ x \in \left( - \frac{ \pi }{2};- \frac{ \pi }{3} \right) \ \cup \ \left( - \frac{ \pi }{6}; \frac{ \pi }{6} \right) \ \cup \ \left( \frac{ \pi }{3}; \frac{ \pi }{2} \right)}\).

A powinno wyjść:
\(\displaystyle{ x \in \left\langle -2 \pi ;- \frac{11}{6} \pi \right) \ \cup \ \left( - \frac{5}{3} \pi ;- \frac{4}{3} \pi \right) \ \cup \ \left( - \frac{7}{6} \pi ;- \frac{5}{6} \pi \right) \ \cup \ \left( - \frac{2}{3} \pi ;- \frac{ \pi }{3}\right) \ \cup \ \left( - \frac{ \pi }{6}; \frac{ \pi }{6} \right) \ \cup \ \left( \frac{ \pi }{3}; \frac{2}{3} \pi \right) \ \cup \ \left( \frac{5}{6} \pi ; \frac{7}{6} \pi \right) \ \cup \ \left( \frac{4}{3} \pi ; \frac{5}{3} \pi \right) \ \cup \ \left( \frac{11}{6} \pi ;2 \pi \right\rangle}\)

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak rozwiązać to zadanie? Najlepiej krok po kroku.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Rozwiąż nierówność

Post autor: Jan Kraszewski »

Cudi29 pisze:Nie umiem w ogóle poradzić sobie z tym zadaniem. Próbowałam podstawić zmienną \(\displaystyle{ t}\) pod \(\displaystyle{ 4x}\), ale wychodzą mi na końcu przedziały \(\displaystyle{ x \in \left( - \frac{ \pi }{2};- \frac{ \pi }{3} \right) \ \cup \ \left( - \frac{ \pi }{6}; \frac{ \pi }{6} \right) \ \cup \ \left( \frac{ \pi }{3}; \frac{ \pi }{2} \right)}\).
Tu trzeba właśnie zastosować takie podstawienie, tylko trzeba pamiętać, że \(\displaystyle{ t\in\left\langle -8\pi,8\pi\right\rangle}\).

Pokaż swoje rozwiązanie.

JK
Awatar użytkownika
janka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 369
Rejestracja: 28 lut 2011, o 00:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kluczbork
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 79 razy

Rozwiąż nierówność

Post autor: janka »

\(\displaystyle{ \cos4x>- \frac{1}{2}}\)

\(\displaystyle{ 4x \in \left( - \frac{2}{3}\pi+2k\pi; \frac{2}{3}\pi +2k\pi \right)}\)\(\displaystyle{ /:4}\)

\(\displaystyle{ x \in \left( - \frac{1}{6}\pi+ \frac{1}{2}k\pi; \frac{1}{6}\pi+ \frac{1}{2} k\pi \right)}\)

podstaw za k liczby całkowite i znajdż przedziały należące do

\(\displaystyle{ \left\langle -2\pi;2\pi\right\rangle}\)

sprawdziłam dla

\(\displaystyle{ k \in \left\{ -4,-3,-2,-1,0,1,2,3,4\right\}}\)
Awatar użytkownika
Cudi29
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 10 maja 2009, o 14:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Brok/Białystok
Podziękował: 64 razy
Pomógł: 2 razy

Rozwiąż nierówność

Post autor: Cudi29 »

Udało mi się teraz obliczyć z Waszą pomocą ogromnie dziękuję
ODPOWIEDZ