równania trygonometryczne, dość trudne

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
przemekx16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 26 lis 2009, o 17:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 11 razy

równania trygonometryczne, dość trudne

Post autor: przemekx16 »

mam dwa zadanka których nie potrafię zrobić, pierwsze podobno proste ale nie mogę pomysłu znaleźć, ale drugie to mnie rozwala na łopatki po 1h rozkładania do niczego nie doszedłem

\(\displaystyle{ 4\sin^{2}x+\sin^{2}2x=3}\)

\(\displaystyle{ \sin^{3}x+\cos^{3}x=1}\)

do tego drugiego niech ktoś mi nie mówi że się nie da go zrobić, bo dostałem na kartkówce (tylko ja pisałem w tym terminie, pytając się "mistrza" z mojej klasy rozwiązał mi to graficznie(nie braliśmy takiego czegoś, jak mówię to jest mistrz), nikt inny tego nie potrafił, ale uważam, że musi być jakiś prostszy sposób inaczej by mi go nie dała, chyba że mnie nie lubi i nie chce dać mi lepszej oceny :/ )
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

równania trygonometryczne, dość trudne

Post autor: kamil13151 »

1) Wzorek \(\displaystyle{ \sin 2x = 2 \sin x \cos x}\).
2) Wzorek skróconego mnożenia \(\displaystyle{ a^3+b^3=(a+b)(a^2-ab+b^2)}\).

Pamiętaj o jedynce trygonometrycznej.
przemekx16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 26 lis 2009, o 17:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 11 razy

równania trygonometryczne, dość trudne

Post autor: przemekx16 »

jakby to było takie proste to bym zrobił, wpierw całe rozwiąż,a potem zapodawaj pomysły
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

równania trygonometryczne, dość trudne

Post autor: kamil13151 »

przemekx16 pisze:jakby to było takie proste to bym zrobił, wpierw całe rozwiąż,a potem zapodawaj pomysły
Powinienem Cię krótko mówiąc olać za taką odpowiedź, ale że drugie jednak nie da się raczej rozwiązać przy pomocy tego co podałem to podam inną możliwość.

1) To co podałem, jedynka trygonometryczna, zmienna pomocnicza.

2) Łatwo widać, że \(\displaystyle{ \sin x \wedge \cos x \in \left[ 0, 1 \right]}\) (prosty dowód).

Mamy \(\displaystyle{ \sin^{3}x+\cos^{3}x=1}\), teraz zmienna pomocnicza \(\displaystyle{ t= \sin x}\) co nam daje równanie: \(\displaystyle{ t^3+(1-t^2) \sqrt{1-t^2} =1}\), co po rozwiązaniu mamy \(\displaystyle{ \sin x = 0 \vee \sin x =1}\).

Trochę szacunku...
przemekx16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 26 lis 2009, o 17:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 11 razy

równania trygonometryczne, dość trudne

Post autor: przemekx16 »

przepraszam, ale denerwuje mnie ze dostaje baty za nie wiem co, a moja reakcja bo czasem pojawi sie cwaniaczek na forum i mysli ze rzuci schematem i wszystko idzie, dzieki za zainteresowanie i rozwiazanie, lecz nie wiem dlaczego sin i cos od 0;1 a nie od -1;1
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

równania trygonometryczne, dość trudne

Post autor: Jan Kraszewski »

Jeżeli prosisz o pomoc, to wypadałoby być grzecznym, a nie obrażać osobę, która poświęca trochę czasu, by Ci pomóc. Jeżeli nie rozumiesz rozwiązania, to dalej się dopytuj. To forum to nie zakład usługowy, gdzie płacisz i wymagasz (choć i tam wypada być grzecznym).

JK
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

równania trygonometryczne, dość trudne

Post autor: kamil13151 »

lecz nie wiem dlaczego sin i cos od 0;1 a nie od -1;1
Widać bardzo dokładnie ze zbioru wartości tych funkcji, ale żeby nie być gołosłownym:
\(\displaystyle{ \sin^{3}x+\cos^{3}x=1 \\ \sin^{3}x=1-\cos^{3}x=(1- \cos x)(1+\cos^2 x + \cos x)}\)
Po prawej stronie mamy iloczyn dwóch liczb nieujemnych, identycznie dla \(\displaystyle{ \cos x}\).
przemekx16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 26 lis 2009, o 17:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 11 razy

równania trygonometryczne, dość trudne

Post autor: przemekx16 »

ok dziękuje, i jeszcze raz bardzo przepraszam za moje zachowanie, i obiecuję panie moderatorze, że już nigdy nie będę nie miły dla pomagających

a swoją drogą jak rozwiązałeś to równanie, bo mi troszeczkę inaczej wychodzi
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

równania trygonometryczne, dość trudne

Post autor: kamil13151 »

\(\displaystyle{ t^3+(1-t^2) \sqrt{1-t^2} =1 \\ (1-t^2) \sqrt{1-t^2} =1-t^3 \\ (1-t^2)^3=(1-t^3)^2 \\ (1-t)^3(1+t)^3=(1-t)^2(1+t+t^2)^2 \\ (1-t)^2\left[ (1-t)(1+t)^3-(1+t+t^2)^2 \right]=0}\)
Dalej łatwo, wymnożyć w kwadratowym nawiasie, ładnie się wyciąga przed nawias i zostaje równanie kwadratowe bez pierwiastków w \(\displaystyle{ R}\).
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1666
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 447 razy

równania trygonometryczne, dość trudne

Post autor: bosa_Nike »

przemekx16 pisze:\(\displaystyle{ \sin^{3}x+\cos^{3}x=1}\)
Niech \(\displaystyle{ \sin x=a,\ \cos x=b}\), wtedy mamy

\(\displaystyle{ \begin{cases}a^2+b^2=1\\a^3+b^3=1\end{cases}\ \Rightarrow\ \begin{cases}(a+b)^2-2ab=1\\(a+b)^3-3(a+b)ab=1\end{cases}\ \Rightarrow\ \begin{cases}t^2-2u=1\\t^3-3tu=1\end{cases}}\),

gdzie \(\displaystyle{ a+b=t,\ ab=u}\). Podstawiając w drugim z pierwszego \(\displaystyle{ u=\frac{t^2-1}{2}}\) i przekształcając mamy \(\displaystyle{ (t-1)^2(t+2)=0}\).
Po odrzuceniu z oczywistych przyczn \(\displaystyle{ t=-2}\) dostajemy

\(\displaystyle{ \begin{cases}t=a+b=1\\u=ab=0\end{cases}}\)

Dalej to już nie jest jakoś bardzo trudno...
ODPOWIEDZ