Wyznacz dziedzinę i zbiór wartości funkcji f

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Awatar użytkownika
Cudi29
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 10 maja 2009, o 14:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Brok/Białystok
Podziękował: 64 razy
Pomógł: 2 razy

Wyznacz dziedzinę i zbiór wartości funkcji f

Post autor: Cudi29 »

Wyznacz dziedzinę i zbiór wartości funkcji f:
\(\displaystyle{ f \left( x \right) = \frac{1}{2+\left| \sin x\right| }}\)

\(\displaystyle{ D: x \in R}\)
Wiem, że \(\displaystyle{ \sin x}\) ma zbiór wartości \(\displaystyle{ \left\langle -1;1 \right\rangle}\). Z wartością bezwzględną będzie to przedział \(\displaystyle{ \left\langle 0;1 \right\rangle}\). No i dalej się gubię (w podręczniku jest odpowiedź: \(\displaystyle{ \left\langle \frac{1}{3} ; \frac{1}{2}\right\rangle}\)). Myślałam, że może podstawić pod \(\displaystyle{ \sin x}\) najniższą i najwyższą wartość z przedziału \(\displaystyle{ \left\langle 0;1 \right\rangle}\) i wtedy wychodzi dobry wynik, ale nie jestem pewna czy jest to poprawnie zrobione, bo jakoś tak wpadło mi to do głowy i nie miałam okazji zapytać nauczyciela czy to dobry sposób. Może ktoś wie czy tak jest poprawnie? Albo zna jakąś inną metodę żeby to obliczyć?
Ostatnio zmieniony 13 mar 2012, o 17:33 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę zapoznać się z punktem 2.7 instrukcji LaTeX-a: http://matematyka.pl/latex.htm . Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, cosinus - \cos, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Awatar użytkownika
zidan3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 694
Rejestracja: 9 kwie 2011, o 10:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lbn
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 112 razy

Wyznacz dziedzinę i zbiór wartości funkcji f

Post autor: zidan3 »

To jest dobry pomysl.
Sa inne metody ale tak bedzie najprosciej.
Awatar użytkownika
Cudi29
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 10 maja 2009, o 14:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Brok/Białystok
Podziękował: 64 razy
Pomógł: 2 razy

Wyznacz dziedzinę i zbiór wartości funkcji f

Post autor: Cudi29 »

Dziękuję zidan

A żeby nie zaczynać nowego tematu to zapytam jeszcze o jeden przykład z tego samego zadania. Mam do wyznaczenia dziedzinę i zbiór wartości \(\displaystyle{ f(x)= \frac{1}{1-tgx}}\).
\(\displaystyle{ D: x \in R \setminus \ \left\{ \frac{ \pi }{4} +k \pi , \frac{ \pi }{2}+k \pi :k \in C \right\}}\)

Natomiast ze zbiorem wartości mam już większy kłopot. W odpowiedziach w podręczniku jest zbiór wartości \(\displaystyle{ f(D)=R \setminus \left\{ 0\right\}}\). Czy mógłby ktoś mi wytłumaczyć (najlepiej w formie obliczeń) czemu "wyrzucamy" \(\displaystyle{ 0}\)?
Awatar użytkownika
Errichto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1629
Rejestracja: 17 mar 2011, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 272 razy

Wyznacz dziedzinę i zbiór wartości funkcji f

Post autor: Errichto »

\(\displaystyle{ \frac {1}{cokolwiek}=0\\ \\ 1=0}\)

licznik musiałby być zerem
Awatar użytkownika
Cudi29
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 10 maja 2009, o 14:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Brok/Białystok
Podziękował: 64 razy
Pomógł: 2 razy

Wyznacz dziedzinę i zbiór wartości funkcji f

Post autor: Cudi29 »

Okey, rozumiem, dziękuję bardzo ^^
ODPOWIEDZ