Dla jakich rzeczywistych wartości parametru

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
jbeb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: 21 lis 2011, o 10:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 50 razy

Dla jakich rzeczywistych wartości parametru

Post autor: jbeb »

Dla jakich rzeczywistych wartości parametru \(\displaystyle{ \alpha}\) równanie \(\displaystyle{ \left( 2\sin \alpha -1 \right) 4^{x}- 2^{x+1} +\sin \alpha =0}\) ma dwa różne rozwiązania rzeczywiste?
Wychodzi mi, że gdy \(\displaystyle{ \alpha \in \left( \frac{ \pi }{6}+2k \pi , \frac{5}{6} \pi +2k \pi \right)}\)... W rozwiązaniach z książki wyłączają z tego przedziału \(\displaystyle{ \frac{ \pi }{2}}\) i pomiędzy dwiema jakie się utworzą stawiają znak \(\displaystyle{ \vee}\)... no nie wiem w czym rzecz... czy ja tu coś pomyliłam czy oni...
Ostatnio zmieniony 8 mar 2012, o 14:17 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Proszę zapoznać się z punktem 2.7 instrukcji LaTeX-a: http://matematyka.pl/latex.htm . Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, cosinus - \cos, logarytm - \log, itd. Skaluj nawiasy. Pamiętaj, że język polski jest bogaty w synonimy.
Awatar użytkownika
janka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 369
Rejestracja: 28 lut 2011, o 00:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kluczbork
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 79 razy

Dla jakich rzeczywistych wartości parametru

Post autor: janka »

Rozwiązując równanie kwadratowe otrzymałeś

\(\displaystyle{ \Delta=-8\sin ^{2} \alpha +4\sin \alpha +4 >0}\)

uwzględniając warunki

\(\displaystyle{ 2 ^{x}=t,t>0}\)

otrzymałeś

\(\displaystyle{ \frac{1}{2}<\sin \alpha <1}\)

czyli

\(\displaystyle{ \sin \alpha \neq 1}\)

więc

\(\displaystyle{ \alpha \neq \frac{\pi}{2}}\)
Ostatnio zmieniony 8 mar 2012, o 14:14 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: \sin.
ODPOWIEDZ