zadania z funkcji trygonometrycznych - problem z ctg

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Marta993
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2012, o 22:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Ruda Śląska

zadania z funkcji trygonometrycznych - problem z ctg

Post autor: Marta993 »

Witam. Mam problem, który nie daje mi spokoju.

zad. 1
Wysokość \(\displaystyle{ CD}\) trójkąta \(\displaystyle{ ABC}\) ma długość \(\displaystyle{ 32}\) i tworzy z bokiem \(\displaystyle{ AC}\) kąt \(\displaystyle{ \alpha}\), taki że \(\displaystyle{ \cos\alpha = \frac{4}{5}}\), oraz z bokiem \(\displaystyle{ BC}\) kąt \(\displaystyle{ \beta}\) , taki że \(\displaystyle{ \cot\beta = \frac{15}{8}}\). Oblicz długości boków trójkąta \(\displaystyle{ ABC}\).

zad. 2
Wyznacz wartości funkcji trygonometrycznych kąta ostrego leżącego naprzeciw dłuższej przyprostokątnej trójkąta prostokątnego, wiedząc, że jedna z przyprostokątnych tego trójkąta jest trzy razy krótsza od przeciwprostokątnej.

W drugim zadaniu sinus, cosinus i tangens wyszły mi dobrze, jednak cotangens wyszedł mi \(\displaystyle{ \frac{ \sqrt{2} }{4}}\), a w odpowiedziach jest \(\displaystyle{ \frac{4}{3}}\). W pierwszym zadaniu też nie chce mi wyjść prawidłowa odpowiedź, gdy liczę bok z cotangensa. I nie wiem gdzie robię błędy. Z góry dzięki.
Ostatnio zmieniony 11 lut 2012, o 22:55 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

zadania z funkcji trygonometrycznych - problem z ctg

Post autor: piasek101 »

2) Ty masz ok.

1) To pokaż jak liczysz.
Marta993
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2012, o 22:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Ruda Śląska

zadania z funkcji trygonometrycznych - problem z ctg

Post autor: Marta993 »

Mam trójkąt \(\displaystyle{ ABC}\). Prowadzę prostą \(\displaystyle{ CD}\) - wysokość. Odcinek \(\displaystyle{ AD}\) to moje \(\displaystyle{ y}\), odcinek \(\displaystyle{ DB\ -\ x, AC\ -\ b, BC\ -\ a, AB\ -\ c}\).

\(\displaystyle{ \cos\alpha = \frac{h}{b}}\) .
\(\displaystyle{ \frac{4}{5} = \frac{32}{b} \rightarrow b=40}\).

Z Pitagorasa liczę \(\displaystyle{ y=24}\). I dalej to już nie wiem. Myślałam, że \(\displaystyle{ \ctg\beta = \frac{h}{x}}\) czyli \(\displaystyle{ \frac{15}{8} = \frac{32}{x}}\) . Ale tak chyba nie wychodzi.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2012, o 00:17 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3247 razy

zadania z funkcji trygonometrycznych - problem z ctg

Post autor: anna_ »

Powinno wyjść. Potem liczysz bok \(\displaystyle{ a}\) z Pitagorasa.
Marta993
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2012, o 22:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Ruda Śląska

zadania z funkcji trygonometrycznych - problem z ctg

Post autor: Marta993 »

Może znowu jest błąd w odpowiedziach. Bardzo dziękuję.
ODPOWIEDZ