Cosinus arkusa sinusa

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
DemoniX
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 12:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Puck
Podziękował: 22 razy

Cosinus arkusa sinusa

Post autor: DemoniX »

Jestem na etapie całek, funkcje cyklometryczne już przerobiłem ale nie znałem tego faktu że np : \(\displaystyle{ \cos\arcsin x= \sqrt{1-x^{2}}}\) aż do momentu kiedy natknąłem się pewną całkę gdzie własnie częścią rozwiązania jest \(\displaystyle{ \cos\arcsin x}\)

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego tak jest ?
Ostatnio zmieniony 30 gru 2011, o 01:20 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Funkcje elementarne zapisujemy tak: \cos, \arsin, itd. Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania.
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

Cosinus arkusa sinusa

Post autor: Psiaczek »

Niech \(\displaystyle{ x \in [-1,1]}\) Niech \(\displaystyle{ \arcsin x=y}\). Oznacza to z definicji arkusa sinusa ,że \(\displaystyle{ \sin y =x}\) oraz \(\displaystyle{ y \in \left[ - \frac{ \pi }{2} ,\frac{ \pi }{2}\right]}\)

mamy dalej \(\displaystyle{ \sin^2 y=x^2,1-\cos^2 y=x^2,\cos^2 y=1-x^2}\)

pierwiastkujemy obie strony, znak bierzemy plus bo kosinus nieujemny w \(\displaystyle{ \left[ - \frac{ \pi }{2} ,\frac{ \pi }{2}\right]}\)

mamy zatem \(\displaystyle{ \cos y= \sqrt{1-x^2},\cos (\arcsin x)= \sqrt{1-x^2}}\)
ODPOWIEDZ