arcus sinus

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
ja_goodka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2011, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

arcus sinus

Post autor: ja_goodka »

Mam problem z (pewnie trywialnym) zadaniem.
Trzeba obliczyć \(\displaystyle{ \arcsin\left(\sin \frac{\pi}{5}\right)}\) , mi wychodzi na to, że to będzie po prostu \(\displaystyle{ \frac{\pi}{5}}\), ale nie wiem czy się nie mylę.

drugi przykład to \(\displaystyle{ \sin\left(\arcsin \frac{2}{7}\right)}\) no i tu już nie wiem, czy to liczyć po kolei (najpierw arcusa), czy to też będzie to \(\displaystyle{ \frac{2}{7}}\).

trzeci przykład to \(\displaystyle{ \cos\left(\2arcsin \frac{4}{5}\right)}\), to bym policzyła po kolei, z tym, że takie zadania mają być na kole i nie wiem jak miałabym to policzyć bez tablic?
Ostatnio zmieniony 16 gru 2011, o 16:02 przez ja_goodka, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

arcus sinus

Post autor: Psiaczek »

ja_goodka pisze:
trzeci przykład to \(\displaystyle{ \cos\left( 2arcsin \frac{4}{5} \right)}\), to bym policzyła po kolei, z tym, że takie zadania mają być na kole i nie wiem jak miałabym to policzyć bez tablic?
przypominam wzór \(\displaystyle{ \cos 2 \alpha =1-2\sin^2 \alpha}\)

Niech \(\displaystyle{ y=\arcsin \frac{4}{5}}\). Oznacza to, że \(\displaystyle{ \sin y= \frac{4}{5}}\) oraz że \(\displaystyle{ y \in \left[ - \frac{ \pi }{2} ,\frac{ \pi }{2} \right]}\) - tu akurat to ostatnie nie jest najważniejsze, ale w innych tego typu zadaniach może być ważne więc wypisuję.

Mamy zatem \(\displaystyle{ \cos \left( 2\arcsin \frac{4}{5}\right) =\cos 2y=1-2\sin^2 y=1-2\left( \frac{4}{5} \right) ^2=1- \frac{32}{25} =- \frac{7}{25}}\)
ja_goodka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2011, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

arcus sinus

Post autor: ja_goodka »

Dzięki.
A może ktoś powiedzieć, czy te dwa pierwsze dobrze kombinuję?
ODPOWIEDZ