rownianie trygonometrzyczne

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
dorothy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 11 paź 2011, o 15:43
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy

rownianie trygonometrzyczne

Post autor: dorothy »

Hej mam ogromną prośbę czy ktoś mógłby pomóc mi z tym Zadaniem? mi vcaly czas wychodzi zle...

zadanie brzmi tak:

W przedziale \(\displaystyle{ \left[0, \pi \right]}\) rozwiazac rownanie:
\(\displaystyle{ \frac{6-12\sin ^{2}x }{\tg ^{2}x }=8\sin ^{2}x -5}\)


zaczelam od zamiany \(\displaystyle{ \tg x= \frac{\sin x}{\cos x}}\)
probowalam tez zamienic \(\displaystyle{ 6}\) na \(\displaystyle{ 6\left(\sin ^{2}x+ \cos ^{2}x\right)}\) ale to chyba juz bylo totalne kombinowanie
Ostatnio zmieniony 10 gru 2011, o 23:46 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa zapisu funkcji trygonometrycznych.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

rownianie trygonometrzyczne

Post autor: Kartezjusz »

ten pomysł z zamianą tangensa był dobry. masz 1 \(\displaystyle{ \cos^{2}x}\),ktory przetrawiasz przez 1 trygonometryczną
podstawiasz
\(\displaystyle{ \sin^{2}x=t}\)masz wymierne...
Ostatnio zmieniony 10 gru 2011, o 23:47 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Jak wyżej.
dorothy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 11 paź 2011, o 15:43
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy

rownianie trygonometrzyczne

Post autor: dorothy »

wyszlo mi \(\displaystyle{ \sin x = \frac{\sqrt{2}}{2}}\) lub \(\displaystyle{ \sin x= - \frac{\sqrt{2}}{2}}\)


czy to bedzie ok? jeszcze mam prosbe moze mi ktos wytlumaczyc jak sie pisze dziedzine?? plis.. to z tym \(\displaystyle{ x}\) nalezy do \(\displaystyle{ k \cdot \pi}\) itp:)
Ostatnio zmieniony 13 gru 2011, o 14:39 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: \sin.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

rownianie trygonometrzyczne

Post autor: Kartezjusz »

Zauważ,że funkcje trygonometryczne są okresowe,czyli pierwiastkiem może być każda z liczb \(\displaystyle{ x,x+\pi(2\pi),...}\)(w zależności jaki jest okres badanej funkcji)
i to \(\displaystyle{ k}\) to jest ile razy został dodany okres do tego pierwiastka początkowego.
ODPOWIEDZ