Nierówność trygonometryczna

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
h5n11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 148
Rejestracja: 10 kwie 2011, o 00:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 64 razy

Nierówność trygonometryczna

Post autor: h5n11 »

\(\displaystyle{ sin(x-\frac{\pi}{4}) \ge 0}\)

Jak to narysować?
Awatar użytkownika
Mistrz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 637
Rejestracja: 10 sie 2009, o 09:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz / Warszawa
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 135 razy

Nierówność trygonometryczna

Post autor: Mistrz »

Narysuj \(\displaystyle{ y= \sin x}\), przesuń o \(\displaystyle{ \frac{\pi}{4}}\) w prawo i popatrz dla jakich \(\displaystyle{ x}\) ten wykres leży powyżej osi \(\displaystyle{ y=0}\) (lub na niej).
h5n11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 148
Rejestracja: 10 kwie 2011, o 00:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 64 razy

Nierówność trygonometryczna

Post autor: h5n11 »

Ech, coś mi nie chce wyjść. Początkowa nierówność w pierwszym poście była z
\(\displaystyle{ \frac{sinx+cosx}{cos2x} \ge 0}\)

Wyznaczyć dziedzinę (\(\displaystyle{ cos^2x-sin^2x \neq 0 \Rightarrow cos^2x \neq 0 \wedge sin^2x \neq 0}\)) (w taki sposób?)

później mam tak:
\(\displaystyle{ sinx + cos x \ge 0 \\ \\ sin x + sin(\frac{\pi}{2}-x) \ge 0 \\ \\ 2sin\frac{\pi}{4}sin(x-\frac{\pi}{4}) \ge 0 \\ \\ sin(x-\frac{\pi}{4}) \ge 0}\)

i na moje oko nierownosc jest spelniona od \(\displaystyle{ \frac{\pi}{4} do \frac{5\pi}{4}}\) ale nie taka jest prawidłowa odpowiedź:/
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34293
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Nierówność trygonometryczna

Post autor: Jan Kraszewski »

h5n11 pisze:Ech, coś mi nie chce wyjść. Początkowa nierówność w pierwszym poście była z
\(\displaystyle{ \frac{sinx+cosx}{cos2x} \ge 0}\)

Wyznaczyć dziedzinę (\(\displaystyle{ cos^2x-sin^2x \neq 0 \Rightarrow cos^2x \neq 0 \wedge sin^2x \neq 0}\)) (w taki sposób?)
No skąd. Przecież \(\displaystyle{ \cos^2x-\sin^2x \neq 0}\) oznacza, że \(\displaystyle{ \cos^2x\neq\sin^2x}\). A w ogóle to powinieneś stwierdzić, że \(\displaystyle{ \cos 2x\neq 0}\), czyli \(\displaystyle{ 2x\neq \frac{\pi}{2}+k\pi}\), czyli \(\displaystyle{ x\neq \frac{\pi}{4}+\frac{k\pi}2, k\in\mathbb Z}\).
h5n11 pisze:później mam tak:
\(\displaystyle{ sinx + cos x \ge 0 \\ \\ sin x + sin(\frac{\pi}{2}-x) \ge 0 \\ \\ 2sin\frac{\pi}{4}sin(x-\frac{\pi}{4}) \ge 0 \\ \\ sin(x-\frac{\pi}{4}) \ge 0}\)
Do niczego. Dlaczego według Ciebie znak ułamka ma być taki sam, jak znak licznika?

Rozłóż mianownik na czynniki, to upraszcza sprawę.

JK
ODPOWIEDZ