wyprowadzenie wzoru

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Keri
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 paź 2011, o 10:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wrocław

wyprowadzenie wzoru

Post autor: Keri »

Jak wyprowadzić wzory wyrażające \(\displaystyle{ \sin \alpha ,\cos \alpha}\) oraz \(\displaystyle{ \tg \alpha}\) przez \(\displaystyle{ \frac{ \alpha }{2}}\), korzystając ze wzorów na funkcje trygonometryczne podwojonego kąta ?
Ostatnio zmieniony 30 paź 2011, o 19:06 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Cały kod LaTeX-a umieszczaj między tagami [latex], [/latex]. Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

wyprowadzenie wzoru

Post autor: Psiaczek »

Na przykład dla sinusa początek jest taki:

\(\displaystyle{ \sin x=2\sin \frac{x}{2}\cos \frac{x}{2}= \frac{2\sin \frac{x}{2}\cos \frac{x}{2}}{\sin^2 \frac{x}{2} +cos^2 \frac{x}{2} }}\)

i teraz dzielimy licznik i mianownik przez \(\displaystyle{ \cos^2 \frac{x}{2}}\) już mi się nie chce pisać...
Keri
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 paź 2011, o 10:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wrocław

wyprowadzenie wzoru

Post autor: Keri »

Dziękuję bardzo za szybką odp. Tylko dalej nie bardzo wiem jak z sinusa powstaje wzór \(\displaystyle{ \sin \alpha = \frac{2\tg^2 \frac{ \alpha }{2} }{\tg^2 \frac{ \alpha }{2} +1 }}\)
Ostatnio zmieniony 30 paź 2011, o 19:33 przez ares41, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Punkt 2.7 Instrukcji LaTeX-a. Jedne tagi [latex][/latex] na całe wyrażenie.
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

wyprowadzenie wzoru

Post autor: Psiaczek »

Keri pisze:Dziękuję bardzo za szybką odp. Tylko dalej nie bardzo wiem jak z sinusa powstaje wzór \(\displaystyle{ \sin \alpha = \frac{2\tg^2 \frac{ \alpha }{2} }{\tg^2 \frac{ \alpha }{2} +1 }}\)
Kobieto przecież wszystko ci napisałem od tego miejsca gdzie skończyłem jedno przekształcenie, które jest wymienione w poprzednim poście. Znasz definicję tangensa? umiesz podzielić licznik i mianownik ułamka jednocześnie przez tą samą liczbę?

Poza tym we wzorze który podałaś jest błąd, w liczniku tangens nie jest w kwadracie.
ODPOWIEDZ