Funkcje cyklometryczne

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
matih32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 8 paź 2011, o 20:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 13 razy

Funkcje cyklometryczne

Post autor: matih32 »

Witajcie. Bardzo bym prosił o pomoc w rozwiązaniu tych dwóch zadań:

1)Przedstaw funkcję odwrotną względem funkcji \(\displaystyle{ f(x) = \frac{ \ctg \left( x - \frac{\pi}{2} \right) }{2}}\) dla \(\displaystyle{ x \in \left( - \frac{\pi}{2} , \frac{\pi}{2} \right)}\) za pomocą funkcji \(\displaystyle{ \arc\ctg}\).

2)Przedstaw funkcję odwrotną względem funkcji \(\displaystyle{ f(x) = 2 \sin ( 3x -4)}\) dla \(\displaystyle{ x \in \left( \frac{4}{3} + \frac{\pi}{6} , \frac{4}{3} + \frac{\pi}{2} \right)}\) za pomocą funkcji \(\displaystyle{ \arcsin x}\).


Odpowiedzi kolejno \(\displaystyle{ g(x) = \arc \ctg ( 2x) - \frac{\pi}{2}}\) , \(\displaystyle{ h(x) = \frac{\pi +4 - \arcsin ( \frac{x}{2})}{3}}\). Tylko jak do nich dojść ?
Ostatnio zmieniony 29 paź 2011, o 23:39 przez ares41, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
kkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 578
Rejestracja: 2 paź 2007, o 19:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ww
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 35 razy

Funkcje cyklometryczne

Post autor: kkk »

W zapisie funkcji, z definicji, zamieniasz y z x, w sensie otrzymujesz równanie typu x = f(y).
Z tego równania wyznaczasz y. Wtedy otrzymasz wzór na funkcje odwrotną.
Spróbuj sam, ewentualnie pytaj jak nie wyjdzie.
Hesz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 3 paź 2012, o 15:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Funkcje cyklometryczne

Post autor: Hesz »

Mam problem z 2) od kilku godzin próbuję coś z tego wycisnąć i ciągle się blokuję.
Dodatkowo wolfram twierdzi, że wynikiem będzie \(\displaystyle{ h(x) = \frac{\arcsin ( \frac{x}{2})+4}{3}}\) także teraz to już nawet nie wiem do którego wyniku mam dojść.

Mógłby ktoś dać jakąś podpowiedź odnośnie przekształceń?
bo doszedłem do \(\displaystyle{ f(x) = 6\sin (x- \frac{4}{3} ) - 8\sin ^3(x- \frac{4}{3})}\) ale nie bardzo wiem co mógłbym dalej z tym zrobić


EDIT.
Zrobiłem w końcu, w sumie to wychodzi na to, że źle podszedłem do problemu i nie do końca ogarnąłem na czym polega wyznaczanie funkcji odwrotnej.
Mógłby ktoś sprawdzić czy takie jest okej?

\(\displaystyle{ y=2\sin (3x-4)}\)

\(\displaystyle{ \frac{y}{2} =\sin(3x-4)}\)

\(\displaystyle{ \arcsin( \frac{y}{2}) = 3x-4}\)

\(\displaystyle{ x=\frac{\arcsin( \frac{y}{2}-4) }{3}}\)
i po zapisaniu tego jako funkcji \(\displaystyle{ h(x)}\) niby wychodzi to co w poście, ale co z tym wynikiem z wolframu?
Ostatnio zmieniony 24 paź 2012, o 16:21 przez pyzol, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
ODPOWIEDZ