"Mniej znane" wartości f. trygonometrycznych - obliczanie

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
tatteredspire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 74 razy

"Mniej znane" wartości f. trygonometrycznych - obliczanie

Post autor: tatteredspire »

Czy da się zapisać (zapis skończony) \(\displaystyle{ \sin \left( \frac{ \pi }{180} \right)}\) wyłącznie (nie wszystko musi być użyte, ale nie może być użyte nic ponad to) za pomocą liczb naturalnych z użyciem symboli \(\displaystyle{ (\sqrt[r] ,+,-, \cdot ,/)}\) (działania: potęgowania, dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia)

Ja doszedłem jedynie do tego, że:

\(\displaystyle{ \sin \left( \frac{ \pi }{60} \right) =\frac{ \sqrt{8- \sqrt{15}- \sqrt{3}- \sqrt{10-2 \sqrt{5}}}}{4}}\)

Dalej próbowałem wyznaczyć pierwiastki wielomianu, gdzie \(\displaystyle{ \sin \left( \frac{ \pi }{180} \right) =x}\):

\(\displaystyle{ -4x^3+3x-\frac{ \sqrt{8- \sqrt{15}- \sqrt{3}- \sqrt{10-2 \sqrt{5}}}}{4}=0}\)

Tutaj pojawił się problem, bo ten wielomian ma 3 pierwiastki rzeczywiste i żadnego z nich nie da się (bezpośrednio ze wzorów na pierwiastki) zapisać bez użycia symbolu funkcji trygonometrycznej (wartość funkcji dla tego argumentu nie jest powszechnie znana). Stąd wątpię czy istnieje skończony zapis \(\displaystyle{ \sin \left( \frac{ \pi }{180} \right)}\), ale to nie stanowi dowodu.

Czy może ktoś odpowiedzieć na moje pytanie zadane na wstępie?
Ostatnio zmieniony 16 sie 2011, o 16:01 przez ares41, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Skalowanie nawiasów.
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

"Mniej znane" wartości f. trygonometrycznych - obliczanie

Post autor: luka52 »

Według , tak - da się.
tatteredspire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 74 razy

"Mniej znane" wartości f. trygonometrycznych - obliczanie

Post autor: tatteredspire »

luka52 pisze:Według , tak - da się.
Nie znałem tego, dziękuję. Jeśli można, to mam jedno pytanie, bo u mnie słabo z angielskim bądź po prostu tego nie zauważyłem. Po wejściu w ten link, w miejscu gdzie pojawia się dokładna wartość (fioletowe tło), jest taki symbol pisany jakby kursywą. Czy możesz mi powiedzieć, co on oznacza?
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

"Mniej znane" wartości f. trygonometrycznych - obliczanie

Post autor: luka52 »

To jest wielkie "i" - I, jednostka urojona.
tatteredspire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 74 razy

"Mniej znane" wartości f. trygonometrycznych - obliczanie

Post autor: tatteredspire »

luka52 pisze:To jest wielkie "i" - I, jednostka urojona.
To nie bardzo rozumiem - \(\displaystyle{ \sin \left( \frac{ \pi }{180} \right) \in \mathbb{R}}\) więc czemu nie pozbyli się jednostki urojonej "i"? Niby co prawda można napisać w postaci \(\displaystyle{ a+0i}\), ale chyba prościej po prostu \(\displaystyle{ a}\). Trochę mnie to dziwi. W każdym razie jeszcze raz dziękuję za okazaną mi pomoc.

-- 16 sie 2011, o 17:46 --

Swoją drogą ciekawe czy da się to (w praktyce) zapisać w postaci rzeczywistej, a nie w zespolonej, bo o to mi w gruncie rzeczy chodziło, co napisałem w pierwszej wiadomości otwierającej ten wątek (tylko za pomocą liczb naturalnych i operacji arytmetycznych).
ODPOWIEDZ