pytanie równania wartość bezwzględna

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
scav3r
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 21 mar 2010, o 22:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 3 razy

pytanie równania wartość bezwzględna

Post autor: scav3r »

czy jeśli mam równanie np \(\displaystyle{ |cosx|(cosx+\frac{\pi}{2}) \ge}\)
to pierwsza sytuacja
\(\displaystyle{ cosx \ge 0}\) \(\displaystyle{ i}\) \(\displaystyle{ cosx \ge \frac{\pi}{2}}\) \(\displaystyle{ i}\) \(\displaystyle{ cosx \in <-1;1>}\)
z tego wynika że \(\displaystyle{ x \in <-\frac{\pi}{4};\frac{\pi}{4}>}\)

i teraz mam pytanie do drugiej sytuacji dla modułu
czy druga sytuacja będzie wyglądała tak :
\(\displaystyle{ cosx \le 0}\) \(\displaystyle{ i}\) \(\displaystyle{ cosx \le \frac{\pi}{2}}\) \(\displaystyle{ i}\) \(\displaystyle{ cosx \in <-1;1>}\)
czy
\(\displaystyle{ -cosx \le 0}\) \(\displaystyle{ i}\) \(\displaystyle{ cosx \le \frac{\pi}{2}}\) \(\displaystyle{ i}\) \(\displaystyle{ cosx \in <-1;1>}\)

chodzi mi o to czy w drugim wypadku przepisuje wartość pod modułem po prostu \(\displaystyle{ cos \le 0}\) czy \(\displaystyle{ -cos \le 0}\)?
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

pytanie równania wartość bezwzględna

Post autor: Crizz »

Hmmm... czy równanie miało mieć postać \(\displaystyle{ |\cos x|(\cos x+\frac{\pi}{2}) \ge 0}\)?

Jeśli tak, to przecież \(\displaystyle{ |\cos x|}\) jest zawsze większe lub równe zero, jak to moduł. Dlatego tym nie ma sobie co głowy zawracać, pomyśl o drugim czynniku.

A ten drugi czynnik to nie miało być przypadkiem \(\displaystyle{ \cos \left(x+\frac{\pi}{2}\right)}\)?
scav3r
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 21 mar 2010, o 22:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 3 razy

pytanie równania wartość bezwzględna

Post autor: scav3r »

miało być tak jak napisałeś wkradł się błąd. wiem że to odrazu jasne że pod modułem wartość nie może być ujemna ale gdybym chciał to zanalizować to bym musiał zapisać dla drugiej sytuacji założenia

dla \(\displaystyle{ cosx<0}\)
\(\displaystyle{ -cosx \le 0}\) i \(\displaystyle{ cosx \le \frac{\pi}{2}}\) czy ten zapis uwzględnia wszystkie założenia i jest poprawny?
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

pytanie równania wartość bezwzględna

Post autor: Crizz »

Drugim przypadkiem powinno być \(\displaystyle{ \cos x <0}\).

Chodzi ci, o to, że drugi czynnik, czyli \(\displaystyle{ \cos \left(x+\frac{\pi}{2}\right)}\), ma być niedodatni? Bzdura, bo gdy \(\displaystyle{ \cos x <0}\), to opuszczamy moduł ze zmianą znaku i mamy \(\displaystyle{ -\cos x \cdot \cos \left(x+\frac{\pi}{2}\right) \ge 0}\). Wiemy przecież, że \(\displaystyle{ \cos x <0}\), czyli \(\displaystyle{ -\cos x >0}\), czyli właśnie ma znowu być \(\displaystyle{ \cos \left(x+\frac{\pi}{2}\right) \ge 0}\), tak samo jak w pierwszym przypadku.
TheBill
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2372
Rejestracja: 25 paź 2009, o 11:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

pytanie równania wartość bezwzględna

Post autor: TheBill »

Crizz pisze:przecież \(\displaystyle{ |\cos x|}\) jest zawsze większe lub równe zero, jak to moduł. Dlatego tym nie ma sobie co głowy zawracać, pomyśl o drugim czynniku.
Czyli wg powyższego \(\displaystyle{ |cosx|cos(x+\frac{\pi}{2}) \ge0 \Leftrightarrow cos(x+\frac{\pi}{2}) \ge0}\) ?
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

pytanie równania wartość bezwzględna

Post autor: Crizz »

No tak.
scav3r
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 21 mar 2010, o 22:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 3 razy

pytanie równania wartość bezwzględna

Post autor: scav3r »

chyba nie do końca rozumiesz o co mi chodzi, chodzi mi o sam zapis. bo gdy jest nierówność np.
\(\displaystyle{ a*b>0}\)
to możemy założyć dwa przpadki
\(\displaystyle{ 1. a>0 i b>0}\)
lub
\(\displaystyle{ 2. a<0 i b<0}\)
i o takie rozumowanie mi chodzi. wiem że moduł nie będzie nigdy dodatni ale chodzi mi o zapis i założenia
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34276
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

pytanie równania wartość bezwzględna

Post autor: Jan Kraszewski »

TheBill pisze:Czyli wg powyższego \(\displaystyle{ |cosx|cos(x+\frac{\pi}{2}) \ge0 \Leftrightarrow cos(x+\frac{\pi}{2}) \ge0}\) ?
Crizz pisze:No tak.
No nie. Może być \(\displaystyle{ \cos x=0}\) i \(\displaystyle{ \cos(x+\frac{\pi}{2})<0}\) (np. dla \(\displaystyle{ x=\frac{\pi}{2}}\)).

JK
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

pytanie równania wartość bezwzględna

Post autor: Crizz »

Hmmm...fakt Przepraszam za zamieszanie.

W takim razie jednak wystarczy dołożyć do rozwiązania rozpatrzenie przypadku \(\displaystyle{ \cos x=0}\).
TheBill
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2372
Rejestracja: 25 paź 2009, o 11:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

pytanie równania wartość bezwzględna

Post autor: TheBill »

Jan Kraszewski pisze:No nie. Może być \(\displaystyle{ \cos x=0}\) i \(\displaystyle{ \cos(x+\frac{\pi}{2})<0}\) (np. dla \(\displaystyle{ x=\frac{\pi}{2}}\)).
Dokładnie, o to mi chodziło
ODPOWIEDZ