równanie trygonometryczne

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
darek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 874
Rejestracja: 4 paź 2010, o 08:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wszedzie
Podziękował: 248 razy
Pomógł: 10 razy

równanie trygonometryczne

Post autor: darek20 »

Ile rozwiązań ma to równanie \(\displaystyle{ \cos(100x)=\frac{x}{100}}\)?
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

równanie trygonometryczne

Post autor: Kacperdev »

Hym... podzieliłem i narysowałem oba wykresy. Wykres \(\displaystyle{ \frac{x}{100}}\) interesuje nas tylko w przedziale:

\(\displaystyle{ x \in <-100;100>}\) ponieważ wtedy zbiór wartosci obu funkcji bedzie identyczny. ZW=<-1,1>

Okres funkcji cosinus wynosi: \(\displaystyle{ \frac{ \pi }{50}}\) Interesuje nas ile okresów tej funkcji zmiesci sie w przedziale \(\displaystyle{ <0;100>}\)

Io - ilosc okresow
\(\displaystyle{ Io= \frac{5000}{ \pi } \approx 1591.54}\) => czyli 1591 i niecały jeden okres. W kazdym okresie funkcja jest róznowartosciowa dla dwóch argumentów czyli
Ix - ilosc x dla <0,100>
\(\displaystyle{ Ix = 1591*2+1}\) Dlaczego plus 1? Ponieważ nie miesci sie tam caly okres. (ten ułamek)

Teraz wystarczy Ix pomnożyć przez 2 ponieważ cosinus jest f(x) parzysta a interesuje nas przedział
jeszcze <-100,0)

Wynik: \(\displaystyle{ 6366}\)

EDIT

Dzisiaj zauważyłem że bedzie jeszcze jedno rozwiązanie... wlasnie ze wzgledu na parzystosc funkcji cos i monotoniczosc funkcji więc \(\displaystyle{ 6367}\)

Taki jest mój tok rozumowania. Jezeli zle to przepraszam ; )
ODPOWIEDZ