Jak obliczyć wartość trygonometryczną, mając jedynie kąt?

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
adzi31
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 21 cze 2010, o 18:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Siedlce

Jak obliczyć wartość trygonometryczną, mając jedynie kąt?

Post autor: adzi31 »

Witam.
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pytanie postawione w temacie.
Niekiedy rozwiązując zadania z fizyki, mam do obliczenia jakąś wartość trygonometryczną znając tylko kąt.
Przykładowo jak obliczyć \(\displaystyle{ sin24,1}\)

Najprostszym sposobem jest policzenie na kalkulatorze z tą funkcją. Ale na maturze z fizyki można mieć tylko kalkulator prosty, tak więc funkcji trygonometrycznych dla katów tam nie policzę.

Mógłby ktoś mi pokazać sposób? Kiedyś kolega mi pokazywał z zamianą na radiany ale nie pamiętam go dokładnie.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Jak obliczyć wartość trygonometryczną, mając jedynie kąt?

Post autor: mat_61 »

Zamiana stopni na radiany nie ma nic wspólnego z obliczaniem wartości funkcji trygonometrycznych . Nie ma też prostej metody wyliczania wartości tych funkcji dla dowolnych wartości kąta (można to zrobić np. za pomocą szeregów, ale po co?).
Dla podstawowych kątów np. 30, 45, 60, 90 stopni należałoby znać wartości funkcji na pamięć. Na maturze dostaje się natomiast tablice matematyczne w których są tabele z wartościami funkcji. Dobrze byłoby zapoznać się jak z takich tablic należy korzystać (jest to bardzo proste)
ODPOWIEDZ