Wykazać że trójkąt jest prostokątny na podstawie równania

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
makuu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 7 maja 2010, o 01:42
Płeć: Mężczyzna

Wykazać że trójkąt jest prostokątny na podstawie równania

Post autor: makuu »

Witam serdecznie!
Mam pewien problem z zadaniem, którego nijak ugryźć nie mogę. Oto treść zadania:

Wykaż, że jeśli \(\displaystyle{ \alpha}\) i \(\displaystyle{ \beta}\) są kątami trójkąta, oraz \(\displaystyle{ sin ^{2} \alpha = sin ^{2} \beta + sin ^{2} \left[ \alpha + \beta \right]}\) to trójkąt ten jest prostokątny.

Próbowałem robić na różne sposoby, zbadałem, że jeśli to trójkąt prostokątny, to oba te kąty są takie same czyli mają po 45 stopni. Doszedłem m.in. do takiego wyrażenia: \(\displaystyle{ sin \beta \left[ sin \beta +2cos \beta \right] + cos \alpha \left[ 4cos \alpha +2sin \alpha \right] =0}\), ale wciąż nie mogę tego rozgryźć. Byłbym wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
gott314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 233
Rejestracja: 15 kwie 2009, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 38 razy

Wykazać że trójkąt jest prostokątny na podstawie równania

Post autor: gott314 »

Zacznijmy od tego, że \(\displaystyle{ 180^{o}=\alpha+\beta+\gamma \Rightarrow 180^{o}-\gamma=\alpha+\beta}\).
Zatem \(\displaystyle{ sin ^{2} \alpha = sin ^{2} \beta + sin ^{2} \left[ 180^{o}-\gamma]}\), a to jest to samo co \(\displaystyle{ sin ^{2} \alpha = sin ^{2} \beta + sin ^{2} \left\gamma}\).
Korzystając z twierdzenia sinusów:
\(\displaystyle{ \frac{a}{\sin\alpha}=2R \Rightarrow \sin\alpha=\frac{a}{2R}}\),
\(\displaystyle{ \frac{b}{\sin\beta}=2R \Rightarrow \sin\beta=\frac{b}{2R}}\),
\(\displaystyle{ \frac{c}{\sin\gamma}=2R \Rightarrow \sin\gamma=\frac{c}{2R}}\).
Stąd \(\displaystyle{ (\frac{a}{2R})^2=(\frac{b}{2R})^2+(\frac{c}{2R})^2 \Rightarrow \frac{a^2}{4R^2}=\frac{b^2}{4R^2}+\frac{c^2}{4R^2} \Rightarrow a^2=b^2+c^2}\), czyli otrzymaliśmy na samym końcu równanie z twierdzenia Pitagorasa, a ta zależność zachodzi tylko w trójkącie prostokątnym.
makuu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 7 maja 2010, o 01:42
Płeć: Mężczyzna

Wykazać że trójkąt jest prostokątny na podstawie równania

Post autor: makuu »

Dzięki wielkie, dostrzegam tu jednak pewne małe "ale". To się zgadza pod warunkiem, że \(\displaystyle{ sin \alpha}\) to sinus kąta przeciwległego do przeciwprostokątnej, czyli kąta prostego. Inaczej mielibyśmy równanie, gdzie a czyli przeciwprostokątna, równałaby się różnicy kwadratów pozostałych boków. Pozdrawiam.
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Wykazać że trójkąt jest prostokątny na podstawie równania

Post autor: Crizz »

Niekoniecznie. Dowiedzieliśmy się po prostu, że trójkąt jest prostokątny oraz \(\displaystyle{ a}\) jest jego najdłuższym bokiem (lub: przeciwprostokątną). Nigdzie przecież nie zakładaliśmy, ze to właśnie \(\displaystyle{ a}\) jest przeciwprostokątną, ale z rozumowania wynika, że jest najdłuższym bokiem (bo trzeba dodać kwadraty długości pozostałych boków i dopiero wtedy otrzymamy kwadrat długości boku \(\displaystyle{ a}\)).
Awatar użytkownika
gott314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 233
Rejestracja: 15 kwie 2009, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 38 razy

Wykazać że trójkąt jest prostokątny na podstawie równania

Post autor: gott314 »

makuu pisze:Dzięki wielkie, dostrzegam tu jednak pewne małe "ale". To się zgadza pod warunkiem, że \(\displaystyle{ sin\alpha}\) to sinus kąta przeciwległego do przeciwprostokątnej, czyli kąta prostego. Inaczej mielibyśmy równanie, gdzie a czyli przeciwprostokątna, równałaby się różnicy kwadratów pozostałych boków. Pozdrawiam.
W zadaniu nie jest powiedziane jakimi kątami mają być \(\displaystyle{ \alpha}\) i \(\displaystyle{ \beta}\), a co za tym idzie \(\displaystyle{ \gamma}\); muszą być kątami trójkąta.
makuu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 7 maja 2010, o 01:42
Płeć: Mężczyzna

Wykazać że trójkąt jest prostokątny na podstawie równania

Post autor: makuu »

To zupełnie mój błąd- tylko w trójkącie prostokątnym, istnieje taka zależność między bokami, a skoro ta zależność została "odkryta", to wniosek jest zupełnie oczywisty. Przepraszam, no i dzięki;)

PS. Miałem koncepcję zrobienia tego na sinusach, zupełnie nie wiedzieć czemu ją od razu odrzuciłem;)
ODPOWIEDZ