maturalne wątpliwości

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
QwertyQ
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 7 mar 2010, o 16:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubuskie
Podziękował: 14 razy

maturalne wątpliwości

Post autor: QwertyQ »

Witajcie. Na maturze było następujące zadanie.

Kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) jest ostry i \(\displaystyle{ tg \alpha = \frac{5}{12}}\). Oblicz \(\displaystyle{ cos \alpha}\)

i ja to zrobiłem w ten sposób

\(\displaystyle{ tg \alpha = \frac{5}{12}}\)
Na podstawie tego opisałem sobie 2 boki tego trójkąta a przeciwprostokątną obliczyłem z twierdzenia pitagorasa po czym napisałem wynik (poprawny) \(\displaystyle{ cos \alpha = \frac{12}{13}}\)

I ok, wynik jest poprawny ale rozwiązanie jest niby takie jak tutaj


Zadanie było na 2 pkt ? Moge liczyć chociaż na jeden ? W końcu zadanie zrobiłem poprawnie...
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

maturalne wątpliwości

Post autor: »

Wszystko zależy od redakcji rozwiązania. Za coś w stylu:

Rozważmy trójkąt prostokątny o przyprostokątnych długości \(\displaystyle{ 5,12}\). Kąt przy dłuższej przyprostokątnej jest równy alfa, zatem \(\displaystyle{ \cos \alpha}\) to stosunek dłuższej przyprostokątnej do przeciwprostokątnej tego trójkąta (która z twierdzenia Pitagorasa ma długość \(\displaystyle{ 13}\)), czyli \(\displaystyle{ \cos \alpha = \frac{12}{13}}\).

należą się dwa punkty.

Q.
QwertyQ
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 7 mar 2010, o 16:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubuskie
Podziękował: 14 razy

maturalne wątpliwości

Post autor: QwertyQ »

dzięki za odpowiedź. Ja po prostu opisałem boki i napisałem który do którego to cosinus. Obliczyłem przeciwprostokątną i wpisałem wynik. Z tego co wiem dużo osób tak zrobiło. Chyba będą 2 punkty
ODPOWIEDZ