miejsce zerowe..

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
fal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 6 paź 2006, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: w-wa

miejsce zerowe..

Post autor: fal »

Po 5 miesiącach wakacji wszystko, czego nauczyłem się przez ostatnie 3 lata wyleciało mi z głowy, a mam takie prościutkie równanie do rozwiązania...

tgα - α = 0

dla α należącego do (0;Π/2)

byłbym dźwięczny za pomoc
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

miejsce zerowe..

Post autor: Rogal »

Brak rozwiązań w tym przedziale. Gdyby był lewostronnie domknięty, to byłoby zero.
fal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 6 paź 2006, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: w-wa

miejsce zerowe..

Post autor: fal »

Dzięki za odpowiedź.
Rzeczywiście, można by to wywnioskować chociażby z wzoru Maclaurina, ale jakoś na to nie wpadłem. A jak wyglądałoby rozwiązanie dla a należącego do zbioru liczb rzeczywistych? Bardziej interesuje mnie sposób, w jaki do tego doszedłeś
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

miejsce zerowe..

Post autor: Rogal »

W tym akurat przedziale i funkcja tangens i funkcja liniowa są rosnące, jak również znana jest powszechnie nierówność tg a > a (a wyrażone właśnie w radianach w tym przedziale). Natomiast dla liczb rzeczywistych to najprostszy byłby wykresik obu i patrzeć, gdzie się będą przecinać, albo aproksymowanie metodami analitycznymi, na czym się nie znam ; p
fal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 6 paź 2006, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: w-wa

miejsce zerowe..

Post autor: fal »

No cóż, nie chcę być nachalny, gdyż dla innego przedziału ten wynik nie jest mi w tej chwili potrzebny, ale miłoby było, gdyby ktoś jednak rozwiązał ten problem.
Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ