Rozwiąż równianie (z wartością bezwzględną)

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Crav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2010, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kołobrzeg
Podziękował: 6 razy

Rozwiąż równianie (z wartością bezwzględną)

Post autor: Crav »

Rozwiąż równianie:

\(\displaystyle{ sin2x= cosx + |cosx|}\) w zbiorze \(\displaystyle{ <0;2 \pi >.}\)

Mam problem, mianowicie nie wiem jak mam rozpatrywać wartość bezwzględną.
Nie wiem czy mam rozpatrywać cosx dla \(\displaystyle{ x \epsilon <- \infty; 0 >}\) i \(\displaystyle{ x \epsilon <0; \infty>}\)czy patrzeć na wykres cosinusa i sprawdzić dla jakich wartości x w podanym zbiorze cos jest większy od zera.

Tzn:
\(\displaystyle{ |x| = x}\) dla \(\displaystyle{ x \epsilon <0; \frac{ \pi }{2} > \cup <\frac{ 3 \pi }{2} ; 2 \pi >}\)
\(\displaystyle{ |x|=-x}\) dla \(\displaystyle{ x \epsilon <\frac{ \pi }{2};\frac{ 3 \pi }{2}>}\)

Nie wiem w jakim zbiorze mam określić wartość bezwzględna z cosx i równocześnie gdzie sprawdzac czy otrzymany wynik należy do odpowiedniego zbioru.
Proszę o pomoc z małym komentarzem ;].
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Rozwiąż równianie (z wartością bezwzględną)

Post autor: tometomek91 »

\(\displaystyle{ |cosx|= \begin{cases} cosx\ \ \ \ dla\ cosx \ge 0 \\ -cosx\ \ \ \ dla\ cosx<0 \end{cases}\\
sin2x= \begin{cases} 2cosx \ \ \ \ dla\ cosx \ge 0 \\ 0 \ \ \ \ dla\ cosx<0 \end{cases}}\)
Crav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2010, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kołobrzeg
Podziękował: 6 razy

Rozwiąż równianie (z wartością bezwzględną)

Post autor: Crav »

Czyli z tego mam rozumieć, że:

1) \(\displaystyle{ sin2x=cosx + |cosx|}\) w zbiorze \(\displaystyle{ <0;2 \pi >}\)
2) \(\displaystyle{ sin2x= 2cosx}\) dla \(\displaystyle{ \ cosx \ge 0}\) czyli \(\displaystyle{ \epsilon <0; \frac{ \pi }{2} > \cup <\frac{ 3 \pi }{2} ; 2 \pi >}\)???

3) \(\displaystyle{ sin2x = 0}\) dla \(\displaystyle{ \ cosx<0}\) czyli \(\displaystyle{ \epsilon (\frac{ \pi }{2};\frac{ 3 \pi }{2})}\)

I nastepnie jak obliczam dla 2) że:
\(\displaystyle{ sin2x = 2cosx}\)
\(\displaystyle{ 2sinxcosx= 2cosx /:2}\)
\(\displaystyle{ sinx = 0}\)
\(\displaystyle{ x=0}\) \(\displaystyle{ \vee}\) \(\displaystyle{ x= \frac{ \pi }{2}}\) \(\displaystyle{ \vee}\) \(\displaystyle{ x=2 \pi}\)

to teraz wyrzucam wynik \(\displaystyle{ x= \frac{ \pi }{2}}\)?? bo nie należy do przedziału? czy go zostawiam??

analogicznie z drugim, jak:

sin2x=0
\(\displaystyle{ x=0}\)v \(\displaystyle{ x= \frac{ \pi }{2}}\) v \(\displaystyle{ x= \pi}\) v \(\displaystyle{ x= \frac{3 \pi }{2}}\) v \(\displaystyle{ x=2 \pi}\)

to teraz też wyrzucam wszystkie liczby nie należące do przedziału określonego dla 3) i zostaje mi tylko \(\displaystyle{ x= \pi}\)??
ODPOWIEDZ