Dziedzina nietypowej funkcji

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
tsotsi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 15 lut 2010, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Dziedzina nietypowej funkcji

Post autor: tsotsi »

Problem, który sam wymyśliłem. Nie wiem czy jest prosty czy trudny i do niczego nie potrzebuje rozwiązania, ale po prostu mnie zainteresowało.

Określ dziedzinę funkcji: \(\displaystyle{ f(x)=sin(x)^{sin(x)}}\)
Atraktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 670
Rejestracja: 2 paź 2007, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grodzisko/Wrocław
Podziękował: 98 razy
Pomógł: 37 razy

Dziedzina nietypowej funkcji

Post autor: Atraktor »

x należy do rzeczywistych
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Dziedzina nietypowej funkcji

Post autor: Althorion »

Atraktor - nie bardzo.

Rozważ na przykład \(\displaystyle{ x=0}\) albo \(\displaystyle{ x = 4}\) (czy dowolne trochę większe od \(\displaystyle{ \pi}\)).

Dziedzina, tak "na oko" to liczby:
a) dla \(\displaystyle{ x > 0}\):
z przedziałów otwartych od parzystej do nieparzystej wielokrotności \(\displaystyle{ \pi}\)
b) dla \(\displaystyle{ x < 0}\):
z przedziałów otwartych od nieparzystej do parzystej wielokrotności \(\displaystyle{ \pi}\)

Z tym, że mogłem coś zaniedbać.
tsotsi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 15 lut 2010, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Dziedzina nietypowej funkcji

Post autor: tsotsi »

Dziedzina dokładnie wygląda tak (mój zapis też nie do końca "elegancki" pewnie ) :
dla \(\displaystyle{ x>0 : x \in (2k \pi ;(2k +1) \pi ) ; k=0,1,2,...}\)
dla \(\displaystyle{ x<0 : x \in (-2k \pi ;-(2k +1) \pi ) ; k=0,1,2,...}\)

Z tym, że nie bardzo wiem dlaczego tak jest i jak można to ściśle wykazać
Dudas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: 4 lis 2009, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznan
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 75 razy

Dziedzina nietypowej funkcji

Post autor: Dudas »

Czy można to zrobić w następujący sposób?

\(\displaystyle{ sin(x)^{sin(x)} = e^{sin(x)*ln(sin(x))}}\)

I teraz wyznaczyć przedziały dla których \(\displaystyle{ sin(x) > 0}\); ponieważ logarytmowana musi być większa od zera?

Zastanawiam się czy tak można bo jeżeli rozpatrzymy funkcje : \(\displaystyle{ f(x) = x}\) oraz \(\displaystyle{ g(x) = \frac {x^2}{x} to
D_{f(x)} \ne D_{g(x)}}\)
, pomimo tego że \(\displaystyle{ \frac {x^2}{x} = x}\) (w \(\displaystyle{ g(x)}\) trzeba wyrzucić \(\displaystyle{ 0}\) z dziedziny)
tsotsi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 15 lut 2010, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Dziedzina nietypowej funkcji

Post autor: tsotsi »

No właśnie... To sprowadza się do pytania: Jakich przekształceń można dokonywać na wzorze funkcji tak, by funkcja opisana powstałym po przekształceniu wzorem była równa funkcji opisanej wzorem przed przekształceniem?

-- 20 lut 2010, o 21:44 --

Doszedłem teraz do pewnego wniosku w sumie, nie wiem czy słusznego. W przekształceniu: \(\displaystyle{ \frac {x^2}{x} = x}\) stosuje się założenie, że \(\displaystyle{ x\neq0}\) więc liczbę \(\displaystyle{ 0}\) należy automatycznie wyrzucić z dziedziny "nowopowstałej" funkcji. W przekształceniu: \(\displaystyle{ sin(x)^{sin(x)} = e^{sin(x)*ln(sin(x))}}\) nie są potrzebne żadne założenia, co do wartości, jakie może przyjmować \(\displaystyle{ x}\), więc dziedziny obu funkcji są na pewno równe. Jest to moim zdaniem wystarczające uzasadnienie poprawności Twojego (pomysłowego niewątpliwie ) rozwiązania.

Pozdrawiam
Atraktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 670
Rejestracja: 2 paź 2007, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grodzisko/Wrocław
Podziękował: 98 razy
Pomógł: 37 razy

Dziedzina nietypowej funkcji

Post autor: Atraktor »

tsotsi pisze:
Doszedłem teraz do pewnego wniosku w sumie, nie wiem czy słusznego. W przekształceniu: \(\displaystyle{ \frac {x^2}{x} = x}\) stosuje się założenie, że \(\displaystyle{ x\neq0}\) więc liczbę \(\displaystyle{ 0}\) należy automatycznie wyrzucić z dziedziny "nowopowstałej" funkcji. W przekształceniu: \(\displaystyle{ sin(x)^{sin(x)} = e^{sin(x)*ln(sin(x))}}\) nie są potrzebne żadne założenia, co do wartości, jakie może przyjmować \(\displaystyle{ x}\), więc dziedziny obu funkcji są na pewno równe. Jest to moim zdaniem wystarczające uzasadnienie poprawności Twojego (pomysłowego niewątpliwie ) rozwiązania.

Pozdrawiam
nie do końca, dziedzina będzie z pewnością większa, ponieważ funkcja logarytmiczna wyrzuca nam wartości ujemne sin(x). A w zaproponowanej przez ciebie funkcji do dziedziny na pewno należy \(\displaystyle{ \frac{3\pi}{2}}\). Moim zdaniem nie da jednoznacznie określić się dziedziny, ponieważ będzie tutaj nieskończony zbiór punktów.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2010, o 13:00 przez Althorion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Tradycyjnie zapisuje się małe pi. Poprawiłem
Andreas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 1 lis 2008, o 22:33
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 156 razy

Dziedzina nietypowej funkcji

Post autor: Andreas »

a czy dziedziną nie są te przedziały dla których sin(x)>0?
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Dziedzina nietypowej funkcji

Post autor: Rogal »

Ależ kombinujecie. Wiadomo, że dziedziną funkcji typu potęgowego nie może być liczba niedodatnia. Również wykonanie przekształcenia do postaci funkcji wykładniczej jest poprawne.
tsotsi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 15 lut 2010, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Dziedzina nietypowej funkcji

Post autor: tsotsi »

Hm... To może ktoś to podsumuje jakos bo juz sam nie wiem jak to jest
Atraktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 670
Rejestracja: 2 paź 2007, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grodzisko/Wrocław
Podziękował: 98 razy
Pomógł: 37 razy

Dziedzina nietypowej funkcji

Post autor: Atraktor »

Rogal, jak nie może być liczbą nie dodatnia? Może byś ale to zależy w jakich warunkach. chodź by i nawet -1^(-1).
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Dziedzina nietypowej funkcji

Post autor: Rogal »

A co wtedy z \(\displaystyle{ (-1)^{\pi}, \ (-5)^{\sqrt{2}}?}\)
Funkcja ma być rzeczywista, nie dyskretna, więc nie ma się co bawić w pojedyncze punkty całkowite ujemne, bo już nawet dla wymiernych nie da się zdefiniować.
ODPOWIEDZ